ارز دیجیتال, ارز دیجیتال chia

ارز دیجیال chia و حواشی مربوط به آن

ارز دیجیتال chia

ارز دیجیتال chia

ارز دیجیتال chia که به عنوان گزینه ای سبز در مقابل بیت کوین معرفی شده است ، باعث کمبود جهانی هارد درایوها شده است!!! مدیرعامل کمپانی chia network ، ژن هافمن ، مدعی است ” ما به نوعی زنجیره تامین کوتا مدت را نابود کرده ایم ” ، اما در عمل این موضوع را که این ارز در آینده به یک فاجعه زیست محیطی تبدیل میشود را انکار میکند.
بیت کوین در حال حاضر برای حفظ شبکه به مابنرها ( ریگ ماینر ها ) نیاز دارد تا انبوهی از محاسبات بی ارزش را انجام دهند ، سیستمی که به عنوان اثبات عملیات شناخته میشود.جدیدترین تحقیقات نشان میدهد بیت کوین 53/0 درصد کل برق دنیا را مصرف میکند. در مقابل ارز دیجیتال chia برای خنثی کردن محاسبات از سیستم اثبات حجم حافظه استفاده میکند که این محاسبات را خنثی میکند به عبارتی هرچه فضای خالی بیشتری در هارد خود در اختیار ماینر قرار دهیم chia coin بیشتری دریافت میکنیم.

فاجعه chia

شاید در تئوری این ادعا درست بنظر برسد ، اما از زمان عرضه ارز دیجیتال chia تاکنون تقاضای جهانی برای خرید تجهیزات ذخیره سازی مانند هاردهای HDD و SSD بشدت افزایش یافته است بطوری که تا این لحظه 12 میلیون ترابایت حافظه فقط برای استخراج ارز دیجیتال chia بکار رفته است این در حالی که تا دو هفته پیش این رقم فقط 3 میلیون ترابایت بود.

طبق ادعای هافمن اگر تمام دیسک های فروخته شده در یک ( که میتواند 1 میلیارد ترابایت را در خود ذخیره کند) برای استخراج ارز دیجیتال chia استفاده شود ، باز هم کمتر از یک درصد انرژی فعلی بیت کوین استفاده میشود . با این تفاسیر از نظر فنی مصرف دقیق شبکه chia کاملا ناشناخته است . با این حال هافمن به این نکته تاکید دارد که رشد ارز chia در آینده به منابع قابل توجهی نیاز خواهد داشت. هافن میگوید ” صادقانه یک تسلا در مقابل یک دوچرخه سواری سبز نیست ، اما همه ما میدانیم که این تجارت چگونه کار میکند.”

او استدلال میکند در شکل پایدار خود نیست   . طبق نظر او مشکل اصلی بیت کوین زمانی بوجود آمد که سخت افزارهای اختصاصی این کار یعنی بیت کوین ماینرها تولید شدند ، سخت افزارهایی که بیشتر و سریع تر از سخت افزارهای استاندارد بیت کوین استخراج میکردند. این رقابت تسلیحاتی بین ماینرها باعث افزایش شدید مصرف انرژی شده است. او اصرار دارد در ارز دیجیتال chia هرگز چنین پیشرفتی را شاهد نخواهیم بود.

طبق تحقیقات صورت گرفته در زمینه ارزهای دیجیتالی به بررسی این موضوع میپردازد که آیا منابع مورد نیاز آن ها مانند تعداد زیاد کارت گرافیک یا تعداد زیادی وسایل ضخیره سازی اطلاعات ، سود خروجی از آن ها را توجیه میکند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *