ارز دیجیتال, ماینینک, مقاله

حمله 51 درصد چیست؟

حمله 51 درصد

حمله 51 درصد | Attack 51%

حمله 51 درصد به ماینر شخصی یا گروهی از ماینرها گفته میشود که بیش از 50 درصد قدرت شبکه ماینینگ (قدرت هش ریت) را در اختیار دارند. قدرت هش در واقع مقدار هشی است که برای پردازش در شبکه محاسبه میشود.(مقداری تعریف شده به عنوان واحد مثل اکثر واحدهای اندازه گیری دیگر). این مقدار هشینگ نیز نامیده میشود.نگران نباشید ، هشینگ درگیر یک رشته ورودی طول داده شده میباشد. و آن را از طریق یک تابع اجرا میکند تا یک خروجی با طول اصلاح شده اجرا کند. برای مثال هشینگ در شبکه بیت کوین نیازمند استفاده از یک الگوریتم امن ، که برای بیت کوین SHA-256، نیاز دارد تا بتواند تابع کریپتوگرافیک که شبکه بیت کوین از آن استفاده میکند میباشد.

تعداد ارزهای دیجیتال بسیار متنوع است و هریک از الگوریتم خاصی به عنوان تابع شبکه استفاده میکند ، برای مثال اتریوم از تابع Ethash ، و تابع لایت کوین scrypt میباشد.( برای اطلاعات بیشتر مقاله الگوریتم ارزهای دیجیتال را مطالعه فرمایید.)

واحد هش ریت شبکه

همجنین هش ریت شبکه با عناوین زیر نیز دسته بندی میشود:
  • ا kh/s در واقع 1000 هش در ثانیه میباشد.
  • 1mh/s در واقع 1000000 هش در ثانیه میباشد.
  • 1th/s در واقع 1000.000.000.000 هش در ثانیه میباشد.
  • 1 ph/s در واقع 1.000.000.000.000.000 هش در ثانیه میباشد.
هر شبکه بلاک چین ، مانند بلاک چین بیت کوین با یک پردازش که به عنوان (pow)proof of work شناخته میشوند ایمن میگردند. Pow با اشخاص حقیقی در شبکه ( با اینکه اشخاص به عنوان ماینر شناخته میشوند ) به منظور پیدا کردن روش حل مشکلات در گیر میشود.بیشتر قدرت محاسباتی پردازش ماینری است که دارای هش های بالایی برای محاسبات خواهند بود ، یعنی دستگاه هایی که شانس بیشتری برای پیدا کردن جواب حل مشکلات قبل از سایر ماینرها در شبکه دارند.

ماینرهایی که یک مساله ریاضی را حل میکنند اجازه افزودن یک بلاک به بلاک چین را بدست می آورند. در این شرایط ماینر ها شبکه را فقط با پردازش معاملات معتبر امن میکنند و یک معامله نامعتبر نمیتواند شامل یک بلاک شود.

حمله 51 درصدیک مثال برای یک معامله نامعتبر میتواند تلاش خرج کردن دو پول دوبرابر مقدار فعلی یا جذابیتی شخصی برای خرج کردن دوبرابر. اگر یک ماینر برای تقلب تلاش کند و یک معامله نامعتبر در یک بلاک را شامل شود ، بقیه شبکه بلاک را برگشت میزند و ماینر منابع پردازشی و مالی را برای اجرای pow در آن بلاک را از دست میدهد.

همچنین ماینرها میتوانند آن بلاک را به عنوان یک بلاک معتبر قبول کرده و ماین میکند دربالای بقیه اما در واقع بلاک نامعبر است و پردازش و منابع بع هدر میرود.

معکوس کردن معاملات و خرج دوباره

در هرحال هرشخصی که بیش از 50 درصد هش ریت شبکه را کنترل کند ، میتواند در شبکه اخلال ایجاد کرده و آن را نا امن کند. با یک حمله 51 درصد ، یک فعال بد میتواند یک معامله معکوس انجام دهد و حرکت دوبار خرج کردن را انجام دهد.وقتی یک ماینر ، بلاکی معتبر از یک معامله را انجام میدهد ، یک شخص به طور معمول خواهد توانست بلاک را بین سایر ماینرهای فعال در شبکه پخش کند بنابراین بقیه ماینرها میتوانند اعتبار خود را تایید کنند. حالتی که اجازه میدهد اجماع شبکه بلاک چین برای اشتراک گذاری آزاد شود.

با این حال یک فعال بد با در دست داشتن قدرت بیش از 50 درصد شبکه میتواند به ماینینگ شخصی دست بزند . آن ها این کار را میتوانند با ماین کردن از mempool های مشابه مشابه انجام دهند( در مورد mempool ها بعدا یک مقاله مفصل خواهیم داشت) ولی معاملات شامل این بلوک های ماین شده شخصی بین بقیه ماینرهای شبکه پخش نمیشود.

این نتیجه در یک ورژن عمومی از بلاک چین دنباله دار توسط سایر ماینرهای شبکه حاصل میشود. ولی یک فعال بد بر روی یک ورژن شخصی بلاک چین کار میکند و آن را روی بقیه شبکه پخش نمیکند.

حمله 51 درصد چیست؟

با این تئوری یک فعال بد میتواند دوبار خرج کند. آن ها اینکار را بار اول روی ورژن عمومی بلاک چین ، و بعد این معاملات در شبکه بلاک چین پخش نشده اند. در این ورژن بلاک چین شخصی ، فعال بد به خرج کردن آن بیت کوین ها ادامه میدهد.

زیرا فعال بد در کنترل مقدار قابل توجه قدرت هش (بیش از 50 درصد) قرار دارد آن ها قادر به پخش کردن شبکه بلاک چین شخصی خواهند بود و بلاک ها را سریع تر از بقیه شبکه شکل میدهند این یعنی میتوانند شبکه بلاک چین طولانی تری بسازند.

بنا برقانون بلندترین زنجیر(بعدا مقاله ای مفصل در این زمینه نیز خواهیم داشت) این زنجیره بلند ترین زنجیره بلاک چین در تاریخ ماین است. در این شرایط بقیه ماینرها شبکه مجبور میشوند روی زنجیره بلندتر سوییچ کنند. ورژن قبلی بلاک چین قبلی در حال حاضر اصلاح شده و تمامی معاملات شامل موارد معکوس نمیباشند.

نتیجه گیری

در پایان میتوان گفت فهمیدن و تشخیص یک حمله 51 درصد کاری بسیار سخت و دشوار میباشد ، به عنوان یک کاربر بد ، نیازمند قدرت هش بالاتری از مجموعه سایر ماینرهای شبکه باشید. دستیابی عالی نیازمند یک تعهد مالی که معمولا برای بازداشتن اشخاص از تلاش کافی است. با این حال این قضیه به قدرت هش ریت شبکه بستگی دارد، به عنوان یک مانع مالی برای انجام دادن یک حمله 51 درصد ، ممکن است برای یک شبکه با هش ریت پایین تر کم تر باشد.

این مقاله ترجمه ای بود از مقاله 51% Attack Explained و شما با کلیک روی عنوان آن میتوانید به مقاله اصلی نیز دسترسی پیدا کنید.
برای خرید ماینر و همچنین دریافت مشاوره تخصصی در زمینه فارم ماینینگ ، فروش بیت کوین ( خرید بیت کوین) و تعمیرات ماینر با تهران ماینر تماس حاصل فرمایید در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.  
   

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *