ارز دیجیتال, ماینینک, مقاله

آینده هزینه برق ماینینگ در ایران

تعرفه برق ماینینگ

 تعرفه برق ماینینگ

همانطور که میدانید اخیرا حرف هایی از تعیین تعرفه برق ماینینگ برای فعالان حوزه استخراج ارز دیجیتال شنیده میشود. در این سه سالی که از عمر صنعت ماینینگ در ایران میگذرد ، در چند ماه اخیر دولت و وزارت نیرو به قضیه ماینینگ حساسیت نشان میدهند. البته اگر بخواهیم احساسات را کنار بگذاریم و قضیه را منطقی بررسی کنیم ، تا حدی هم این سخت گیری درست است در ادامه با تهران ماینر همراه باشید.

در شرایط فعلی بین ارگان های مختلف نظرات ضد و نقیضی در مورد درست یا غلط بودن ماینینگ وجود دارد . از طرفی وزارت اطلاعات و فناوری ماینیگ را بعنوان صنعتی نوظهور و پر سود تایید میکند .

از طرف دیگر وزارت نیرو مصرف برق بسیار بالایی را که دستگاه های ماینر همراه دارند را یادآوری میکنند ، مصرفی که ظرفیت بسیار بالایی از برق تولید کشور را به خود اختصاص داده و احتمال کمبود برق در کشور بخصوص در فصل گرما افزایش میدهند.

تعرفه برق بیت کوین

میتوان گفت هر دو حرف هم صحیح و هم غلط است. اینکه ماینینگ به عنوان یک صنعت نوظهور باید مورد توجه و حمایت قرار بگیرد امری انکار ناپذیر است . وجود یارانه برق در ایران باعث شده قیمت برق مصرفی مشترکین بسیار پایین تر از بهای تمام شده آن باشد.

این نوع تعرفه برق ( پیش از ظهور ماینینگ) برای تشویق کشاورزان و صنعتگران برای تولید بیشتر بود اما در وضع اقتصادی فعلی کشور ( بررسی آن هدف مقاله ما نیست ) ، باعث شد که عده بسیاری از افراد با تعطیل کردن سوله های صنعتی و اختصاص برق آن برای ماینینگ ، به سودهای کلان دست پیدا کنند در حالی که هزینه بسیار پایینی برای برق مصرفی میپرداختند.

ایران بهشت ماینرهادر سال گذشته قیمت بیت کوین ( که تا 20000 دلار نیز بالا رفته بود ) بتدریج سقوط کرد و به حدود 3000 دلار رسید همین اتفاق کافی بود که ماینرها در سرتاسر دنیا ( بدلیل بالا بودن هزینه برق و عدم پوشش هزینه ها توسط ماینرها) و صد البته بجز ایران خاموش و از شبکه خارج شوند . دلیل عدم خاموش شدن ماینرها در ایران همین یارانه ها بود که حتی زیان ده ترین دستگاه های ماینردر خارج از کشور را به دستگاه هایی سود ده تبدیل میکرد.

در این شرایط بود که افرادی که پتانسیل ارزهای دیجیتال را کشف کرده بودند در ایران توانستند سودهای کلانی کسب کنند . در حالی که ماینرها باعث میشدند ، ایران در کنترل شبکه بیت کوین و این صنعت نوظهور به قدرت بزرگ تبدیل شود ، در عین حال باعث میشدند سایر صنایع کشور و حتی کشاورزی بخاطر در آمد ساده ای که این دستگاه ها با برق خیلی ارزان فراهم می آورد آسیب ببیند.

تعرفه برق فارم ماینینگفارم های خارجی در ایرانعدم وجود تعرفه برق ماینینگ مشخص ، باعث استفاده شد که فارم های زیادی در ایران شروع به فعالیت کنند. کم کم شهرت برق ارزان قیمت ایران به خارج از کشور نیز رسید. بسیارافراد فعال در زمینه استخراج ارز دیجیتال (بخصوص چینی ها) در خارج از کشور به سمت ایران جذب شدند ، این افراد با اجاره سوله های صنعتی و استفاده از برق آن ها فارم های وسیع خود را که دیگر در کشور خود سود دهی نداشت به ایران منتقل کردند .

تعیین تعرفه برق ماینینگدر شرایط فعلی خبرهایی به گوش میرسد که دولت تصمیم دارد با قانون گذاری تعرفه برق ماینینگ ، تعرف صادراتی تعیین کند . طبق صحبت های رییس اتحادیه صنعت برق هزینه برق برای ماینینگ در صورت صادراتی تصویب شدن ، حدود 900 تومان برای هر کیلو وات میشود که در صورت تصویب مجلس برای این قانون سود دهی ماینرها تا حد بسیار زیادی کاهش میابد یا حتی ممکن است باعث خارج شدن ماینرهای سطح پایین از شبکه شوند.

در هر حال تعرفه برق ماینینگ و تصویب قوانین خاص  مساله ای است که دیر یا زود باید به آن پرداخته میشد .
در حال حاضر هیچ گونه خرید ماینر ، فروش ، خرید بیت کوین و فروش آن از طریق تهران ماینر تا زمان تصویب قانونی این کار ارائه نمیشود.خدمات ما همچنان شامل لوازم جانبی و تعمیرات میباشد.

نوشته های مرتبط

4 thoughts on “آینده هزینه برق ماینینگ در ایران

 1. hadi گفت:

  آقا این تعرفه برای ماینینگ خانگی هم لحاظ میشه؟

  1. سعید میرزایی گفت:

   خیر

 2. فرهاد گفت:

  سلام من یک دستگاه اس9 میخوام خونه استفاده کنم ایا بهم گیر میدن اداره برق

  1. سعید میرزایی گفت:

   به احتمال خیلی زیاد بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *