ارز دیجیتال, بیت کوین, مقاله

اثر منفی تمرکز شبکه بیت کوین

بیت کوین

پروتکل عدم تمرکز بیت کوین

پروتکل های عدم تمرکز بیت کوین در حال طراحی برای جلوگیری از چنین پیامدی هستند. با ما همراه باشید. Braiins ، کمپانی پشت یکی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین ، به تازگی مشخصات کدی را منتشر کرده که میتواند نوید بخش عدم استخراج باشد. مشخصات Stratum V2 میتواند نحوه عملکردمعادن بیت کوین را تغییر داده و امنیت وکارایی را به استخرهای استخراج بیفزاید. اگرچه هدف آن ها در چندین زمینه بهبود استخرهای استخراج بیت کوین است ، اما سود اصلی از مولفه ای ناشی میشود که یکی از مهم ترین مشکلات بیت کوین تا حد زیادی اصلاح میکند و آن مشکل چیزی نیست جز متمرکز بودن استخرهای استخراج . Jimmy song مدرس و توسعه دهنده بیت کوین میگوید ” اگر این پروتکل به تمام وعده های خود واقعا عمل کند از لحاظ تئوریک متمرکز بودن معدن واقعا از بین رفته است.” در عین Matt Corallo ، یکی از طراحان پروتکل سازنده مربع بیت کوین و این پروتکل اخیرا در یک Reddit AMA نوشت ” در حال حاضر استخرهای استخراج بسیار متمرکز هستند ، با این پروتکل بجای متمرکز شدن روی استخرها ، به ماینرهای واقعی و صاحبان فارم ماینینگ ها متمرکز میشویم” سال گذشته Corallo ، طرحی بنام better hash را برای مقابله با مشکل تمرکز در معادن ماینینگ فاش نمود. اکنون کمپانی Braiins  و Corallo برای ساختن یک پروتکل که تعدادی از مشکلات فعلی استخراج معادن را رفع میکند ، تلاش میکنند.  

پروتکل گلوله نقره ای

از گذشته های دور ماینینگ پیشنهادی بسیار سخت برای ماینرها بوده است. در اوایل شروع صنعت ماینینگ ، ماینرها از سرتاسر دنیا در تلاش بودند تا با اتصال بیشتر به استخرهای معادن استخراج خود را افزایش دهند. تمام ماینرها پشت سرهم به استخر وصل میشدند و ماین میکردند و اگریکی از اعضای استخر شانس می آورد ، این طور بنظر میرسید که تمام سود استخر از آن او میشد. با گذشت زمان ، استخرهای ماینینگ با استفاده از کل بیت کوین های ماین شده از ماینرها و توزیع دوباره ان ها بر اساس توانایی معدن ، به عنوان یک روش ایمن تر و سود آور تر ظاهر شدند. متاسفانه بر اساس داده های اخیر blockchain.info ، فقط سه استخر استخراج بیت کوین بیش از 50 درصد قدرت ماین شبکه را کنترل میکنند وباعث میشود قدرت شبکه در دست تعداد محدودی از افراد قرار بگیرد (حمله 51 درصد).

خرید بیت کوین

پروتکل عدم تمرکز بیت کوین

این یک مشکل بزرگ است . وقتی ماینری در یک معدن ، بلوکی را کسب میکند ، 12/5 بیت کوین پاداش میگیرد ، این استخر استخراج است که تصمیم میگیرد که معاملات به آن بلوک منتقل شود. کارشناسان حوزه بلاک چین نگران این موضوع هستند که این استخرهای ماینینگ از این قدرت برای حذف معامله هایی که به آن علاقه چندانی ندارند استفاده کنند. برای اینکه جلوی چنین پیامدهایی گرفته شود ، Stratum V2 از  job negotiation برگرفته شده از better hash ، Corallo پشتیبانی میکند. چنین پروتکلی روابط بین ماینرها و استخر استخراج را از پایه و اساس تغییر میدهد. در این حالت بجای اینکه استخر معاملات مربوط به یک بلوک را تعیین کند ، این ماینرها هستند که در اینکه یک بلوک کدام معاملات را شامل شوند ، تصمیم میگیرند. Capek میگوید ” اگر در آینده موارد سانسور تراکنش وجود داشته باشد ، ما یک پروتکل امنیتی خواهیم داشت که ماینرها بتوانند این سانسور صورت گرفت توسط استخرهای استخراج را دور بزنند.” همچنین این به آن معناست که اگر Stratum V2 توسط ماینرها ، نه استخرهای استخراج ، اتخاذ شود ،ماینرها نه استخرها،قادر به رای گیری در مورد ارتقا پروتکل به بیت کوین خواهند بود. در ادامه Capek میگوید” با استفاده از پروتکل مذاکره شغلی ماینرها میتوانند سر برگ بلاک خود را نیز انتخاب کنند.این به آن ها امکان آزادی در هر رای گیری بالقوه از طریق مکانیسم Bip8 و  Bip9 را میدهد. براساس تمامی گفته های Capek ، مشخصات سیستمی موسوم به ” گلوله نقره ای ” برای تمرکز ماینینگ نیست. وی خاطر نشان کرد: استخرهای معدن که میخواهند معاملات بیت کوین را سانسور کنند ، خیلی ساده میتوانند از تصویب پروتکل خودداری کنند.

قیمت بیت کوین در سال 2020

 

 

همچنین این نکته نیز قابل توجه است که ، استخرهایی که این سانسورها را انجام میدهند ، به کاربرانش اجازه مذاکره در مورد شغلش را نمیدهد. در همین حال Luke dashjr ، رمزگذار بیت کوین ، در توییتر اظهار داشت جنبه های دیگری از تمرکز معدن وجود داردکه هنوز هم باید به آن ها توجه کرد. به عنوان مثال ، بعضی از افراد فعال در این حوزه ، کمپانی های تولید کننده ماینر ( اسیک ماینر) ، سخت افزارهایی که بطور اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی شده اند ، را نیز تهدیدی جدی برای عدم تمرکز محسوب میکنند.

خنثی کردن حملات بیت کوین

عدم تمرکز تنها عملکرد Stratum V2 نیست . استخرهای ماینینگ انگیزه ای برای تصویب پروتکل جدید خواهند داشت زیرا این امر موجب صرفه جویی در هزینه آن ها و جلوگیری از حمله هایی میشود که باعث از دست رفتن پاداش آن ها میشود. در وهله اول انتقال داده ها به مراحل بعدی و قبلی کارآمدتر میشود.همچنین سرقت از معادن استخراج نیز دشوارتر میگردد. بر اساس بیانیه کمپانی Braiins ، Capek در حال نهایی کردن چند ویژگی در مشخصات این پروتکل است . این مشخصات شامل تصمیم گیری برای  استفاده از الگوریتم رمزنگاری برای مخفی کردن داده ها از Snoop است. اما در حال حاضر نسخه آزمایشی و پیش نویس Stratum V2 در حال حاضر برای بررسی آماده است. طبق انتظار Capek حداقل 12 ماه زمان میبرد که استخرهای استخراج ، بتوانند این پروتکل را تصویب کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *