ارز دیجیتال, ماینینک, مقاله

انواع الگوریتم های رمزنگاری در ارزهای دیجیتال

الگوریتم ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال علم و تکنولوژی جدیدی است که در چندین سال گذشته توانست وارد دنیای تجارت و تکنولوژی گردد و بتواند که خود را به تدریج در جوامع گوناگون مطرح نماید. در مورد این نوع ارز ، باید گفت که  از چنان تکنولوژی و قابلیتی در ساختار خود برخوردار هستند که در کوتاه مدت توانستند به عنوان یکی از رقیب‏ های اصلی روش ‏های مبادلاتی سرمایه و پول در سراسر دنیا مطرح شوند. به طوری که در حال حاضر، بسیاری از افراد در سراسر دنیا، نسبت به فعالیت با این ارزها و انجام امور روزانه خود، علاقه مند می باشند. امروزه از از راه واحد های پول دیجیتال ، می توان در فعالیت های تجاری و اقتصادی مختلفی شرکت کرده و به سود و درآمد مناسبی دست یافت. به طوری که هم اکنون سرمایه گذاران زیادی در صرافی های آنلاین ارزهای دیجیتال، هم روزه مشغول خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف بوده و سود و درآمد قابل توجهی را نیز از این راه، بدست می آورند. در عین حال یکی دیگر از روش های مناسب در کسب درآمد از طریق ، تولید و استخراج این نوع از ارزها می باشد که تولید کنندگان ارزهای دیجیتال، با انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر و استخراج آن، می توانند به درآمد مناسبی دست یابند. این ارز برپایه الگوریتم های متنوعی نوشته میشوند در این مقاله میخواهیم به بررسی الگوریتم ارزهای دیجیتال بپردازیم.

تنوع الگوریتم های ارز دیجیتال

همانطور که گفته شد، در حال حاضر استخراج ارز الکترونیک به عنوان یکی از روش های درآمد زا در دنیای تجارت مطرح می باشد که از سراسر دنیا، طرفداران و علاقه مندان زیادی را به خود جلب نموده است. حال خود عمل استخراج ارزهای دیجیتال، از مفاهیم و پروسه های متعدد و مختلفی تشکیل شده است که برای تولید یک ارز دیجیتال مشخص، نیاز به انجام تمامی پروسه های مربوطه، لازم می باشد. همچنین در مورد مفاهیم به کار رفته در این زمینه، باید گفت که هر چقدر که یک تولید کننده بتواند با مفاهیم پایه ای به کار رفته در مورد ساختار ارزهای دیجیتال و تولید آن ها آشناتر باشد، به همان نسبت نیز خواهد توانست که کار خود را با کیفیت و آگاهی بیش تری انجام داده و در صورت نیاز، بتواند با اتخاذ تصمیمات لازم و انجام جهت دهی های مناسب، کار تولید ارز دیجیتال خود را وارد یک روند پر سودتر و پر بازده تری نماید.

الگوریتم ارزهای دیجیتال

در این بین باید گفت که یکی از مفاهیم مهم و اساسی در مورد تولید پول دیجیتال ، الگوریتم های رمزنگاری به کار رفته در این زمینه می باشد. به طوری که همانطور که می دانید، در حال حاضر ، به تعداد زیاد و قابل توجهی از ارزهای دیجیتال موجود بوده که هر کدام از این ارزها دارای ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی هستند و تکنولوژی ها و الگوریتم های خاصی در ساختار آن ها به کار گرفته شده است که در این مقاله قصد داریم شما را با انواع الگوریتم های به کار گرفته شده در ساختار ارزهای دیجیتال، آشنا کنیم. توجه داشته باشید که وجود انواع الگوریتم های به کار گرفته شده در مورد ارزهای دیجیتال مختلف، باعث تقسیم بندی این نوع ارز ها به گروه هایی با الگوریتم های رمزنگاری مشابه شده است که در کار تولید ارزهای دیجیتال ، می توان در صورت نیاز، پروسه تولید ارز دیجیتال مربوطه را با یک ارز دیجیتال هم الگوریتم با خود تغییر داده و کار تولید را از سر گرفت.

مفاهیم اصلی الگوریتم ارز دیجیتال

قبل از معرفی و توضیح انواع الگوریتم های رمزنگاری به کار گرفته شده در دنیای ارزهای دیجیتال، شما را با مفاهیم پایه خاصی در مورد الگوریتم های رمزنگاری، آشنا می کنیم. یکی از این مفاهیم ” hash ” می باشد. منظور از مفهوم ” hash ” در مورد رمزنگاری، این است که یک متن رشته ای وجود دارد که در اثر اعمال یک الگوریتم رمزنگاری، توانسته ایم که این متن رشته ای را به یک مجموعه رشته دیگر تبدیل کنیم که این مجموعه رشته تولید شده، به عنوان ” hash “، در نظر گرفته می شود. همچنین باید گفت که امکان تولید یک ” hash ” یکسان برای دو متن رشته ای متفاوت از هم وجود ندارد. در این بین شایان ذکر است که الگوریتم رمزنگاری نیز، یک روش یا تابع رمزنگاری است که هر متن رشته ای با طول دلخواه را گرفته و آن را تبدیل به یک متن رشته ای با طول ثابت می کند که خروجی بدست آمده، همان ” hash ” می باشد. حال بعد از این که تا حدودی توانستیم به مفاهیم پایه مربوط به الگوریتم های رمزنگاری آشنا شویم، در ادامه به معرفی انواع الگوریتم های رمزنگاری مطرح موجود در دنیای ارزهای دیجیتال، می پردازیم.

الگوریتم SHA – 256

الگوریتم  SHA – 256 ، مخخف عبارت ” Secure Hash Algorithm ” می باشد که یک امضای یکتا در اندازه 256 بیتی را در مورد ورودی یک متن رشته ای، تولید می نماید میتوان گفت از متداول ترین الگوریتم ارزهای دیجیتال میباشد. در مورد الگوریتم ” SHA -256 “، باید گفت که زمان پروسس شدن یک بلاک، در بازه زمانی بین 6 تا 10 دقیقه، معمولاً، متغیر می‏ باشد و در راستای پروسس کردن بلاک‏ ها، نیازمند قدرتی معادل ” Giga hash ” بر ثانیه، هستیم. در واقع بدین معنا که “rate  hash “، مربوط به الگوریتم ” SHA – 256 “، به صورت ” Gigahash ” بر ثانیه یا به بیان بهتر، به صورت محاسبات یک بیلیون ” hash “، در یک ثانیه می باشد. استخراج مربوط به الگوریتم رمزنگاری ” SHA – 256 “، بر روی سخت افزار “(Application – Specific Integrated Circuit)  ASIC “، قابل انجام است. همچنین در مورد الگوریتم رمزنگاری ” SHA – 256 ” باید گفت که این الگوریتم رمزنگاری در استخراج ارزهای دیجیتال زیاد و قابل توجهی در دنیای ارزهای دیجیتال، استفاده می شود که از جمله معروف ترین این موارد، می توان به ارزهای دیجیتال، بیت کوین، بیت کوین کش و … اشاره نمود که در تولید این ارزهای دیجیتال، می توان از استخرهای استخراج مطرحی در سطح اینترنت، مانند ” BTC.com ” و ” Antpool ” استفاده نمود.از جدیدترین دستگاه هایی که سازگاری کامل با این الگوریتم دارند میتوان به Antmine S15 و Antmine T15 اشاره کرد.

الگوریتم sha-256

 

الگوریتم Scrypt

الگوریتم Scrypt  در عملکرد خود، نیازمند استفاده از حافظه های با حجم بالا بوده و همچنین از این الگوریتم در جاهای مورد نیاز برای انجام محاسبات در اندازه های بزرگ، استفاده می شود. الگوریتم ” Scrypt “، در مقایسه با الگوریتم ” SHA – 256 “، بسیار ساده تر و سریع تر می باشد. ” hash rate “، مربوط به الگوریتم رمزنگاری ” Scrypt “، توسط ” KH / s ” (کیلو هش بر ثانیه) یا همان تعداد 1000 محاسبه صورت گرفته در یک ثانیه، نشان داده می شود. همچنین در مورد الگوریتم رمزنگاری ” Scrypt “، باید گفت که این الگوریتم قابل پیاده سازی و اجرا بر روی ” CPU ” ها و ” GPU ” های کامپیوترهای شخصی بوده و نیز با برخی از سخت افزارهای ” ASIC “، سازگار می باشد. در این بین، باید گفت که از الگوریتم رمزنگاری ” Scrypt “، در استخراج ارزهای دیجیتالی، مانند : لایت کوین، داج کوین و … استفاده می شود.  

الگوریتم X11

الگوریتم X11 ، توسط توسعه دهنده هسته دش یعنی آقای ” Evan Duffield “، ساخته شده است. الگوریتم ” X11 “، از زنجیره الگوریتم های علمی هشینگ ” eleven “، در راستای اثبات کار خود، استفاده می نماید. یکی از بارزترین و بهترین ویژگی های الگوریتم رمزنگاری ” X11 “، توانایی این الگوریتم در به وجود آوردن شرایط بهینگی در مورد انرژی می باشد. به طوری که این الگوریتم رمزنگاری، به صورت تقریبی در حدود 30 درصد کمتر از انرژی برق استفاده کرده و در حدود 30 تا 50 درصد نیز کمتر از خنک کننده، نسبت به الگوریتم رمزنگاری ” Scrypt “، استفاده می نماید. ” hash rate “، مربوط به الگوریتم رمزنگاری ” X11 “، با مقیاس ” MH / s ” (مگا هش بر ثانیه) یا محاسبات یک میلیون هش بر ثانیه، اندازه گیری می شود. در حال حاضر در تولید تعداد قابل توجهی از ارزهای دیجیتال موجود در بازار، از الگوریتم ” X11 “، استفاده می شود، برخی از این ارزهای دیجیتال مطرح در بازار، عبارتند از : دش، استارت کوین و … . از دستگاه های سازگار با این الگوریتم میتوان به Antminer D3 اشاره کرد.

الگوریتم x11

 

الگوریتم Cryptonight

در مورد الگوریتم رمزنگاری ” Cryptonight “، باید گفت که این الگوریتم رمزنگاری به صورت کامل برای استفاده در ” CPU ” های کامپیوترهای شخصی، مناسب می باشد. این الگوریتم در یک ساختار پروتکل اپن سورس، پیاده سازی شده است که از این کار برای افزایش حریم خصوصی مورد نیاز در تراکنش های صورت گرفته با ارزهای دیجیتال (” CryptoNote “) ، استفاده می شود. در این بین باید گفت که این الگوریتم، بر خلاف الگوریتم رمزنگاری ” Scrypt “، در تولید بلاک های جدید، به بلاک های تولید شده قبلی خود، وابسته می باشد. ” hash rate “، مربوط به الگوریتم رمزنگاری ” Cryptonight ” در مقیاس ” H / s ” (هش بر ثانیه) یا تعداد محاسبات ” hash “، در یک ثانیه می باشد.

در حال حاضر این الگوریتم رمزنگاری در تولید و استخراج ارزهای دیجیتال زیاد و قابل توجهی، مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یکی از بهترین، کامل ترین و بهینه ترین الگوریتم رمزنگاری در دنیای ارزهای دیجیتال مطرح می باشد. برخی از ارزهای دیجیتال مناسب برای تولید توسط این الگوریتم رمزنگاری، عبارتند از : مونرو، بایت کوین، درو، نیوتن، کاربو و … . این الگوریتم رمزنگاری در حال حاضر از محبوبیت و مقبولیت قابل توجهی در دنیای ارزهای دیجیتال برخوردار بوده و ارزهای دیجیتال مربوط به این الگوریتم را می توان در استخر استخراج ” tmpool.net ” تولید و استخراج نمود. از مهمترین دستگاه های سازگار با این الگوریتم میتوان به  Antminer X3 اشاره کرد. ارز دیجیتال مونرو از ارزهایی است که پیشبینی میشود در آینده رشد قابل توجهی داشته باشد.

الگوریتم cryptonight

الگوریتم Dagger Hashimoto – Ethash

” hash rate “، مربوط به این الگوریتم رمزنگاری در مقیاس ” MH / S ” (مگا هش بر ثانیه) یا محاسبات یک میلیون هش در یک ثانیه می باشد. در حال حاضر در دنیای ارزهای دیجیتال، از الگوریتم رمز نگاری ” Dagger Hashimoto ” در راستای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند : اتریوم، اتریوم کلاسیک و … استفاده می شود.یکی از شناخته شده ترین ماینر های سازگار با این الگوریتم Antminer E3 میباشد.

الگوریتم اتریوم

  در کل امیدواریم تا با استفاده از مطالب گفته شده در مورد الگوریتم ارزهای دیجیتال در این مقاله، توانسته ایم کمکی در راستای افزایش آگاهی شما در مورد تولید ارزهای دیجیتال داشته باشیم. توجه داشته باشید که هر چقدر که آگاهی شما، نسبت به مفاهیم پایه به کار رفته در تولید ارزهای دیجیتال بیش تر شود، به همان نسبت نیز قادر خواهید بود تا خروجی ها و تولیدات ارزهای دیجیتال بهتر و قابل توجه تری را داشته باشید. برای خرید ماینر یا تجهیزات ماینینگ میتوانید با فروشگاه تهران ماینر تماس گرفته .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *