ارز دیجیتال, مقاله

بلاک چین در خدمت محیط زیست

حفظ محیط زیست با بلاک چین

حفظ محیط زیست با بلاک چین

تغییرات آب وهوایی باعث بوجود آمدن یک بازار بزرگ و در حال رشد برای کالاهای دیجیتال اکو ، به نام اعتبار کربن ایجاد کرده است. برآورد فعلی حجم این بازار نوظهور را سالانه 100 میلیارد دلار ارزیابی کرده است.اعتبار کربن نشان دهنده یک تن co2 متریک است و به تلاش ها برای کاهش میزان انتشار کربن مربوط میشود. برنامه ریزی برای حفظ محیط زیست با بلاک چین یکی از جدیدترین تلاش ها در راه محافظت از اکو سیستم است . بازار کربن یکی از بهترین ابزارهایی است که در اختیار شرکت ها و سیاست گذاران برای کاهش انتشار کربن قرار دارد ، و سیستم آن با ارزش گذاری روی هر تن کربن کار میکند بطوری که بطوری که بازارها بتوانند در انتشار سیگنال قیمت برای کاهش انتشار گاز به کار خود ادامه دهند.

حفظ محیط زیست با بلاک چین ابتکارات زیادی در طی سال ها بخش های جهانی از بازار کربن را پدید آورده است که اکنون به دنبال اتصال به عنوان بخشی از توافق نامه سازمان ملل متحد در پاریس میباشد. توافق نامه پاریس سازمان ملل متحد در سال 2015 بسته و از امسال اجرایی شد. یکی از سنگ بناهای این توافق نامه ایجاد بازارهای کربن بین داخل و خارج از کشورهاست.همه این سیستم های بهم پیوسته باید به حسابداری شفاف و دقیق میزان انتشار کربن و حذف کربن در سطح ملی و منطقه ای اعتماد کنند.

شرکت ها موظف هستند در سطح بین المللی نیز انتشار گازهای کربن خود را بحساب بیاورند. جای تعجب نیست که راه حل های بلاک چین برای عملی کردن توافق پاریس و بازارهای آینده کربن عملیاتی شوند. بازار اولیه کربن در سال 2005 آغاز شد ، اما آن ها عمدتا توسط شرکت ها و دولت های بزرگ ایالات متحده و اروپا مورد استفاده قرار میگرفتند و اغلب معاملات بصورت پیش فرض یا در مبادلات منطقه ای متمرکز انجام میشود.

در گذشته برخی از پروژه ها اعلام کردند که قصد دارند اعتبارات کربن را توکن سازی کنند اما در حال حاضر planet1 اولین موردی است که یک Dapp عملکردی راه اندازی کرده و به کاربران این امکان را میدهد تا بلافاصله بتوانند از توکن های ERC-20 استفاده کنند و از این طریق انتشار کربن خود را کاهش دهند یا جبران کنند.

حفظ محیط زیست با بلاک چین ” ترکیب کالای دیجیتال با توکن ها حس خوبی را منتقل میکند . جسی اووزل ، مدیر عامل شرکت آینده سازی آب و هوا اظهار داشت : ما قراردادهای هوشمند و همچنین بلاک چین را به عنوان آینده بازارهای کربن میبینیم و از طریق توسعه یک توکن و بازار planet1 برای این هدف آماده میشویم.” شرکت هایی مثل آمازون و مایکروسافت برنامه هایی برای کاهش انتشار کربن خود اعلام کرده اند ، بنظر میرسد که بلاک چین دارای استفاده تازه و بازاری عظیم برای کاهش انتشار کربن میباشد.

زنجیره های ارزش و عرضه عظیم شرکت هایی مانند آمازون ، اپل ، BP ، دلتا و سایر شرکت های بزرگ که اخیرا خود را متعهد به خنثی کردن کربن اعلام کرده اند در نظر بگیرید. آن ها نمیتوانند بدون استفاده جبران کربن ( مورد استفاده برای اعتبارات کربن ) به خنثی بودن کربن برسند وصریحا پایبند به برنامه های جبران کننده کربن در تعهدات اقلیمی خود هستند.

با تمام این بحث ها آن ها نمیتوانند همه تامین کنندگان و پیمانکارانی که در پایین دست فعالیت خود قرار دارند را کنترل کنند ، اما دور از دسترس نیست که این شرکت ها در حال توسعه ابزارهای گزارش دهی و جبران انتشار کربن با استفاده از فناوری بلاک چین مانند hyperledger برای ردیابی و کاهش انتشار کربن خود باشند .

به عنوان بخشی از زنجیره تامین این نه تنها برای انطباق داخلی با اهداف شرکت ها و تامین کنندگان در دهه های آینده در کشورهای بیشتری با بازارهای کربن فعالیت خواهند کرد یا حتی با تعرفه های مرزی کربن نیز برخورد میکنند. این توسعه دهندگان بازار کربن بدنبال ایجاد فن آوری بلاک چین برای افزایش شفافیت و اقدامات اقلیمی هستند.

در صرافی تهران ماینر علاوه بر امکان خرید و فروش بیت کوین و تتر ، میتوانید از قیمت لحظه ای بیت کوین نیز با خبر شوید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *