مقاله

تاثیر تحریم امریکا بر ماین بیت کوین ایران

تاثیر تحریم بر ماینرهای ایران

تاثیر تحریم بر ماین بیت کویندر این نوشته میخواهیم تاثیر تحریم بر ماین بیت کوین در ایران را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

یکی از موردهایی که کشور ایالات متحده در طی تاریخ در آن دست طولانی دارد ، اعمال تحریم برای دشمنان خود است . کشورهایی مثل کوبا ، کره شمالی ، روسیه و… از کشورهایی هستند که مدت هاست در لیست تحریم ها و محدودیت های امریکا قرار دارند. با بهره گیری قدرت اقتصادی امریکا ، تقریبا هیچ کشوری قدرت مقابله و مقاومت اقتصادی جلوی این این تحریم ها را ندارد. یکی از قابل توجه ترین کشورهایی که در معرض این تحریم ها قرار دارد ایران است.

تحریمی که از بحران گروگانگیری سفارت امریکا از سال 1979 با تحریم های سریال و بلوکه کردن اموال ایران شروع شد. برخی از این تحریم ها از ژانویه سال 2016 ، زمانی که رییس جمهور وقت ایالات متحده ، باراک اوباما ، سندی مربوط به باطل کردن برخی از تحریم های سال های گذشته برای توافق هسته ای با ایران امضا کرد ، برداشته شد. با این حال این تحریم ها در نوامبر 2018 ، پنج ماه بعد از روی کار آمدن رییس جمهور فعلی ، دونالد ترامپ ، به منظور کنار کشیدن امریکا از قرار داد ، باز گردانده شد.از آن زمان همچنان نه تنها ادامه یافته بلکه بیشتر هم شده . بنا بر دستور مستقیم ترامپ ، تحریم های تازه ای ژوئن از طرف امریکا علیه ایران اعمال شده است. به دنبال این تحریم ها لایحه ای توسط قانون گذاران امریکایی تصویب شد که طی آن دسترسی ایران به ارزهای دیجیتال دارای محدودیت هایی میشد.  در ادامه با دنباله روی از ونزوئلا ، دولتمردان ایرانی گزارش دادند که همراه  بانک مرکزی این کشور قصد ارز دیجیتال اختصاصی خود را ایجاد کنند.

در حالی که بسیاری از ایرانی ها به استخراج انواع ارزهای دیجیتال برای کاهش فشار ناشی از تورم روی آورده اند ، هرچند حرکت ایرانی ها از راه دور قابل تحسین است اما ، امریکا در تلاش است تا دسترسی ایران را به سود ارز های دیجیتال محدود کند. در ابتدای جولای مقامات جمهوری اسلامی ایران شکایتی  در مورد اینکه کنگره امریکا قصد بلاک کردن دسترسی ایران به ماین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را دارند ، بدون اینکه اعلام کنند چگونه ، ارائه کرد.

با اینکه هیچ شکی در اینکه امریکا ترجیح میدهد ایران به ارزهای دیجیتال دسترسی نداشته باشد نیست ، اما با توجه به ساختار این ارزها ، برای عدم دسترسی ایران به ارزهای دیجیتال ، هیچ محدودیتی مگر اعمال تحریم هایی مستقیم در مورد خرید و فروش این ارزها توسط امریکا و سایر کشورهای خارجی ایجاد کند.بلاک مستقیم ماینرهای ایراندر ششم جولای ، پایگاه خبری فارس اعلام کرد معاون وزیر صنعت ایران سعید زرندی ، بیانیه ای در مورد ارزهای دیجیتال ارائه کرد. طبق این بیانیه او اظهار داشت که استفاده از ارزهای دیجیتال میتواند به عنوان وسیله ای برای دور زدن تحریم های ایالات متحده مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه او مدعی شده که کنگره امریکا در تلاش است تا جلوی تولید بیت کوین در ایران را بگیرد. اینکه قانون گذاران امریکایی دقیقا چطور میخواهند جلوی این را بگیرند ، او توضیح دقیقی ارائه نکرد.

تاثیر تحریم بر ماین بیت کوین

با این وجود او بیان کرد که چندین وزارتخانه ایرانی برای حل مساله بیت کوین در حال همکاری با بانک مرکزی ایران هستند ، در حالی که اخیرا رییس بانک مرکزی ایران اعلام کرده دولت قصد دارد ماینینگ را قانونی اعلام کند ، این در حالی است که در گذشته با ماینینگ به عنوان فعالیتی غیر قانونی برخورد به عمل می آمد.مفهوم این گفته او این است که در حال حاضر دولت ایران قصد دارد به تشویق مردم برای استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان راه حلی برای کاهش فشارهای اقتصادی امریکا بپردازد ، این در حالی است که با کمک بانک مرکزی نیز قصد دارد ارز دیجیتال اختصاصی خود ایجاد کند.

با توجه به این تغییر جهت احتمالی ، میتوان نتیجه گرفت که آن ها دخالت احتمالی ایالات متحده را در نظر گرفته اند.  و این احتمال را میدهند که امریکا ماینینگ را برای ایران محدود و یا بطور کامل از دسترس خارج کند.بهتر این سوال را از جنبه دیگری بررسی کنیم . این طور در نظر بگیرید که قدرت ایالات متحده تا چه حد میتواند در بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال تاثیر گذار باشد.

وقتی صحبت از جلوگیری استخراج و بکاربردن ارزهای دیجیتال به میان می آید ، تمام کارشناسان و مهندسان بیت کوین وبلاک چین اعتقاد دارند در عمل اینکار حتی برای دولت ایالات متحده بسیار دشوار است.

همانطور که جیمی سونگ یکی از توسعه دهندگان هسته بیت کوین میگوید چنین کاری عملا غیر ممکن است. زیرا تمام کشورهایی که در آن ماینینگ صورت میگیرد درگیر ماجرا خواهند .

همانطور که سونگ نتیجه گرفت ، جلوگیری از قدرت بیش از حد ماینینگ در یک سیستم غیر متمرکز از توان ایالات متحده خارج است. این نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، دولت امریکا میتواند استخرهای استخراج را ، آن هم فقط  موقعی که در امریکا عمل ماینینگ صورت گیرد ، مسدود کند .در چنین شرایطی بعید است ایالات متحده بتواند بطور مستقیم مانع استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال توسط ایران شود ، زیرا هیچ راهی برای کنترل اینترنت ایران و یا قدرت هش کافی برای رد بلوک هایی که مبدا آن ایران است وجود ندارد.

با این حال سونگ اعتقاد دارد امریکا میتواند مانعی برای تولید ارز دیجیتالی اختصاصی ایران شود. دلیل آن هم کنترل بلاک چین این ارز توسط دولت ایران یا بانک مرکزی آن است.بلاک غیر مستقیم ماینرهای ایرانسایر توسعه دهنگان نیز با تحلیل سونگ توافق دارند ، یکی دیگر از توسعه دهندگان بیت کوین نیکولاس دوریر در صحبت با cointelegraph با لحنی مبهم صحبت کرد. ” جلوگیری از ماین کردن ممکن نیست ” اما هم دوریر و هم سونگ هر دو بر این باورند که محدود کردن ماینینگ از روش های غیر مستقیم و نا امید کردن دولت مردان ایرانی از سود آوری با ارزهای دیجیتال امکان پذیر است.

بعنوان مثال امریکا میتوان مانع فروش ارزهای دیجیتال فعالان ماینینگ امریکایی مانند
bitfury به ایران شود اما فروشندگان بسیار زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارند که امریکا روی آن ها هیچ کنترلی ندارند.

در ادامه ، سونگ معتقد است با وجود همه این شرایط ایران نمیتواند ارزهای ارز دیجیتال خود را بدون مزاحمت امریکا بفروش برساند. ” پذیرفتن این ارزها توسط افراد به معنی این است که آن ها روش جدیدی را برای پرداخت ها و ذخیره ثروت خود پذیرفته اند”در هردو حالت ، این قضیه به تحریم ها باز میگردد ، امری که گذشته امریکا برای محدود کردن توانایی ونزوئلا در موفقیت پترو بکار برده است. بدون شک امریکا میتواند قوانین و دستور العملی برای جلوگیری خرید فروش ارز دیجیتال توسط ایران ایجاد کند و این قانون بطور بالقوه جلوی هرگونه معامله با بخش رمزنگاری ایران را میگیرد.

به عنوان مثال یکی از روش هایی که برای محدود کردن ایران میتواند بکار ببرد محدود کردن دسترسی آن ها به تجهیزات ماینینگ است.

تاثیر تحریم بر ماین بیت کوین

به عبارت دیگر این همان عملیاتی است که ایالات متحده امریکا ( در حال حاضر از طریق کنگره ) با عنوان ” قانون مسدود کردن امور مالی غیر قانونی ایران ” قصد انجام آن را دارد ، و از طریق آن میخواهد رمزنگاری ارزهای دیجیتال توسط ایران را سخت کند.

برای مثال در بند 303 این قانون آمده است ” کلیه معاملات مربوط به ، تامین بودجه و سایر معاملات با ارز دیجیتال ایران توسط اشخاص خارج یا داخل ایالات متحده ممنوع است.اگر بخواهیم بطور ساده تر توضیح دهیم ، قانون مسدود کردن امور مالی غیر قانونی ایران موجب میشود هر شهروند امریکایی یا فرد خارجی از خرید ارز دیجیتال ایرانی یا کمک به توسعه آن منع میشود. این موضوع بطور مستقیم به استخراج بیت کوین نمیپردازد ، ولی احتمالا برخی همپوشانی های قضایی همراه داشته باشد . از آنجایی که تجهیزات فروخته شده به ایرانیان بطور بالقوه برای استخراج بیت کوین ، برای توسعه ارز دیجیتال ایرانی مورد استفاده قرار میگیرد.

به همین ترتیب این قضیه میتواند در تولید بیت کوین ایران تاثیر گذار باشد ، حداقل تا حدی که مانع ماینرهای امریکایی در فروش تجهیزات به ایران شود.

با تمام این تفاسیر این محدودیت ها مانع فروش تجهیزات ماینینگ به ایران شود ، باز هم نمیتواند استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال در جمهوری اسلامی ایران شود.

همانطور که دوریر بیان کرد ، ساخت تجهیزات ماینینگ به خوبی درک شده است ، بنابراین اگر در جایی تقاضا برآورده نشود عرضه یا قاچاق این تجهیزات برای یک تاجر ماهر کار دشواری نیست .

در پایان میتوان گفت اگر ایران بتواند سلاح اتمی خود را بسازد ، بدون شک خواهد توانست چیپ اسیک ماینر خودش را تولید کند. اگر قانون مسدود کردن فعالیت مالی غیر قانونی ایران نیز تصویب شود ،  سود آوری ایران از ارز دیجیتال همچنان ، چه با امکان ماین کردن یا بدون این امکان ، امکان پذیر اما بسیار دشوار است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *