ارز دیجیتال, بیت کوین, مقاله

تحریم کاربران ایرانی توسط localbitcoin

تحریم localbitcoin

تحریم localbitcoin

تحریم localbitcoin شوک تازه ای است که به کاربران ایرانی ارزهای دیجیتال وارد شده است . این صرافی  ارائه خدمات خود در ایران را بطور کامل غیر فعال کرده است ، حرکتی که هفته ها بعد از افزایش حجم معاملاتی روی چلتفرم صورت گرفت. این پلتفرم به صراحت دلیل قطع شدن دسترسی ایرانیان به خدمات آن ها را نگفته ، اما تقریبا میتوان گفت عملا به دلیل تحریم های ایالات متحده است.

خبرهای این اقدام در طی هفته های گذشته در کانال های محلی تلگرامی ایرانی منتشر و زمزمه هایی از بسته شده شدن مبادلات ایرانیان به گوش رسید. این اخبار از جایی منتشر شد که برخی از کاربران گزارش دادند که ارسال معاملات جدید و همچنین بروزرسانی سوابق معالات قبلی در سایت امکان پذیر نیست. ” اگر از قبل حساب کاربری دارید میتوانید بیت کوین های خود را پس بگیرید ، اما امکان استفاده از این پلتفرم برای تجارت برایتان امکان پذیر نیست.” همچنین پیامی در صفحه ایران پلتفرم مشاهده شده که که این عبارت را نشان میدهد:” در حال حاضر منطقه منتخب شما برای فعالیت موجود نیست.”

در توییتر نیز پیج رسمی علت این تحریم localbitcoin مشخص نشده و این صرافی در پاسخ به چند ایرانی گفت :” خدمات ما به دلیل ریسک بالا در منطقه شما در دسترس نیست.” شاید localbitcoin محبوب ترین وبسایت معاملات بیت کوین در بین کاربران ایرانی باشد ، زیرا به اطلاعات کارت اعتباری بین المللی – چیزی که ایرانی ها دهه هاست از آن بی بهرته اند نیاز ندارد وامکان پرداخت از طریق بانک های محلی را برای کاربران فراهم میکند.

خرید بیت کوین با پرفک مانیتحریم بیت کوینبنا بر گفته کاربران ایرانی ، این وبسایت همچنین برای بررسی اسناد حساب بانکی محلی برای برطرف کردن مشکلات احتمالی ، اعلام کرده بود آن ها مشاورانی دارند که با سیستم بانکی ایران تا حد زیادی غریبه و منزوی هستند.

علاوه براین localbitcoin به کاربران ایرانی بیت کوین در ایران اعتماد داشت زیرا وجوه را در اسناد نگه میدارد تا تایید نهایی هر دو طرف ، در نتیجه ایمنی معاملات کاهش و کاهش کلاهبرداری را تضمین میکند. سروش حکیمی مبادله کننده بیت کوین در مصاحبه با coindesk گفت :” از آنجا که من در معاملات نسبتا بالایی تجارت کردم ، localbitcoin بهترین گزینه برای من بود زیرا میتوانستم پیشنهادات خوبی را با افراد واقعی پیدا کنم.”

او ادامه داد: ” در مبادلات محلی نرخ ها در بسیاری موارد نامطلوب است در حالی که حجم کلی دارایی ها کم است . به عنوان مثال ، به سختی میتوانید هر روز دو بیت کوین برای فروش پیدا کنید.”

محدودیت های جهانیLocalbitcoin در مورد دلایل تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت ایرانیان ، به چندین درخواست برای اظهار نظر Coindesk پاسخ نداد. اما بدون شک کمپین تشدید کننده “فشار حداکثر” ایالات متحده علیه ایران باعث شده است که وبسایت فنلاندی کاربران ایرانی را مسدود کند. دقیقا یک سال پیش دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده به طور یک جانبه از توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی عقب نشینی کرد و اعلام کرد دور جدید تحریم های اقتصادی در راه است.

کاربران قانونی ارزهای دیجیتال در یک سال گذشته چندین بار شاهد تاثیر تحریم بوده اند . از جمله این اثرات میتوان به binance ، bittrex و shapeshift که از ارائه خدمات متوقف شده اند اشاره کرد.

به گفته میلاد جهاندار ، مدیرعامل شرکت بهتا فاین تک ایران ، حذف localbitcoin به عنوان یکی از معدود گزینه های باقی مانده برای بیت کوین های ایرانی منجر به کلاهبرداری بیشتر در زمینه تجارت ارزهای دیجیتال میشود.

اثر تحریم بر ماین بیت کوین

تحریم بیت کوین ایران

او به coindesk گفت :” کاربران مجبورند به معاملات شخصی به فرد متوسل شوند و به یکدیگر اعتماد کنند . این امر خطرات کلاهبرداری را افزایش میدهد ، جامعه محلی را عقب می اندازد و شیوع بیت کوین را به تاخیر می اندازد.” همچنین جهاندار معتقد است حذف کاربران کشوری بنابر دلایل سیاسی ، کاملا برخلاف ماهیت بسیار غیر متمرکز بیت کوین است. وی گفت :” بیت کوین یک شبکه جهانی است که هیچ مرز ، رنگ و قومیتی را نمیشناسد.” ” بنابراین وقتی یک صرافی کاربران ایرانی را ممنوع میکند ، اساسا برنامه های کاربردی آن را با ارزهای فیات کاهش میدهد.”

ظهور گزینه های جدیدهنوز ایرانی های محلی که بدنبال خرید و فروش بیت کوین هستند ، بدون گزینه نیستند. این محدودیت ها ایرانیان را به سمت مبادلات واقعا غیر متمرکز که براساس تابعیت تبعیض قائل نمیشوند، سوق میدهند. ضیا صدر ، برنامه نویس میگوید :” دو گزینه جایگزین localbitcoin قبلا ثابت شده است و کاربران ایرانی را به خود جذب میکند . گفته وی ، اولین گزینه Bsiq ، یک برنامه غیر متمرکز منبع باز است در Tor browser اجرا میشود و اخیرا زبان فارسی را نیز برای کاربران ایرانی افزوده است .

صدر در مصاحبه با coindesk با اشاره به پروتکل های شناسایی مشتری خود گفت :” Bisq شما را ملزم به انجام KYC نمیکند و کلیه معاملات بصورت خصوصی و یا ناشناس انجام میشود.” این امر باعث میشود کاری مناسب برای کاربران ایرانی که همیشه سانسور و محدود شده اند ، انجام شود. ”

او همچنین از hodi hodi به عنوان گزینه دوم نام برد ، که مشابه localbitcoin است اما اخیرا رابط کاربری فارسی را نیز برای کاربران ایرانی اضافه کرده است. صدر گفت : ” به نظر میرسد این راهی برای بنیانگذاران hodi hodi برای استقبال کاربران ایرانی در وبسایت خود باشد.” با توجه به تشابه این سرویس ، میتواند با تحریم localbitcoin جایگزین این سرویس شود.

” کاربران ایرانی همچنین هر ملیت دیگری در هر نقطه از جهان میتوانند از keep change برای خرید و فروش بیت کوین بدون نگرانی از تحریم ، سانسور ، توقیف پول و…..استفاده کنند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *