اتریوم, لایت کوین, مقاله

تفاوت اتریوم و لایت کوین

لایت کوین و اتریوم

مقایسه اتریوم و لایت کوین

این مقاله قصد دارد به مقایسه اتریوم و لایت کوین بپردازد . شاید شما جزو افرادی باشید که قصد سرمایه گذاری روی آلت کوین ها را دارند. برای اینکه انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید باید به بررسی هر کدام بپردازید و با دقت انتخاب کنید تا به سودی معقول برسید. اتریوم و لایت کوین جزو شگفت انگیزترین پروژه های ارزهای دیجیتالی هستند. هردوی این ارزها در فهرست 5 ارز دیجیتالی اول بازار قرار دارند. با وجود اینکه هردو پروژه بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردارند اما هرکدام برای هدف متفاوتی از دیگری بوجود آمده اند. در این راهنمای مقایسه لایت کوین با اتریوم ما به بررسی دقیق تفاوت ها و شباهت های هریک میپردازیم انتخاب نهایی با خود شماست.

خلاصه ای از اتریوم

 • توسعه عمومی پلتفرم اتریوم در ژانویه 2014 آغز شد.تیم اصلی توسعه آن ویتالیک بوتین ، میهای آلیزی ، آنتونی دی ایوریو و چارلز هوسکینسون بود.
 • آگوست 2014 ، ICO اتریوم به پایان میرسد و 18/4 میلیون دلار جمع آوری میشود.
 • می 2015 نسخه آزمایشی اتریوم به نام المپیک عرضه شد.
 • 30 جولای 2015 مرحله اول توسعه اتریوم پایان یافت
 • 14 مارس 2016 اولین نسخه پایدار اتریوم ، با نام homestead با 1150000بلوک ارائه شد.
 • ژوئن 2016 DAO هک میشود و 50 میلیون اتر که 15 درصد کل اتر در گردش است باز میگردد.
 • 25 اکتبر 2016 اتریوم کلاسیک از شاخه جدا شده ناشی از فورک اتریوم بوجود می آید.
 • 16 اکتبر 2016 بروزرسانی هاردفورک متروپولیس بیزانتیوم اتفاق می افتد.
 • 28 فوریه 2019 بروز رسانی هاردفورک متروپولیس کنستانتینوپل اتفاق می افتد.
 

خلاصه ای از لایت کوین

 
 • 7 اکتبر 2011 چارلی لی پلتفرم منبع باز لایت کوین را روی Github عرضه کرد.
 • 13 اکتبر 2011 شبکه لایت کوین به صورت لایو فعال شد.
 • نوامبر 2013 اندازه بازار لایت کوین از 1 بیلیون دلار عبور کرد.
 • آوریل 2014 ورژن 1 . 7 .8 .0 لایت کوین در قالب یک بروز رسانی برای رفع برخی از باگ ها عرضه شد.
 • می 2017 لایت کوین segwit و پروتکل لایتینگ را فعال کرد.
 • 28 ژانویه 2019 لایت کوین با اضافه کردن حریم خصوصی سعی به افزایش امنیت کرد.
ما در این مقاله سعی میکنیم مقایسه لایت کوین با اتریوم را در سه زمینه که به آن اشاره میشود انجام دهیم :
 1. اهداف
 2. استخراج
 3. اقتصاد داخلی
 

اهداف لایت کوین و اتریوم

وقتی هر پروژه ای را با دیگری مقایسه میکنیم ، لازم است به دنبال هدف و فلسفه پشت آن ها باشیم. پس این سوال پیش میاید، لایت کوین و اتریوم اصلا چرا بوجود آمدند؟

هدف لایت کوین

چارلی لی خالق لایت کوین ، همیشه از طرفداران اصلی و حامی بیت کوین بوده است. به گفته او اگر بیت کوین طلا باشد ، پس لایت کوین نقره است. پس چرا لایت کیون خلق شد؟ در حال حاضر چندین مشکل گریبان گیر بیت کوین است. در حالی که بیت کوین برای پرداخت و ذخیره ارزش بوجود آمد ، اما فاکتورهایی وجود دارد که این امر را برای معاملات عادی غیر عملی میکند. اگر بخواهیم دقیق تر باشیم ، بیت کوین کند است ، با افزایش کاربران شبکه ، رسیدن به نتیجه معامله زمان بیشتری به طول خواهد انجامید یعنی هر معامله بطور میانگین 10 دقیقه بطول خواهد انجامید . برای رفع این مشکل زمان تایید هر معامله بطور میانگین 2/5 دقیقه رسیده یعنی 56 معامله در ثانیه که در مقابل 7 معامله در ثانیه بیت کوین عدد قابل توجهی (8 برابر بیت کوین) است. طبق گفته لی ، لایت کوین با هدف پرداخت مستقیم بین طرفین معامله ایجاد شده است. به نوعی میتوان لایت کوین را هارد فورک مستقیم از شبکه بیت کوین دانست .

مقایسه بیت کوین با لایت کوین

 

اهداف اتریوم

از طرف دیگر اتریوم فراتر از یک سیستم پرداخت است.بنیان گذاران اتریوم معتقدند بلاک چین ابزارهای بیشتری نسبت به ارائه خدمات پرداخت دارد. بوترین ( یکی از بنیان گذاران اتریوم) معتقد بود با بهره گیری از فناوری بلاک چین ، توسعه دهندگان میتوانند برنامه های دنیای واقعی را در بالای آن ایجاد کنند. راهی که آن ها میتوانند دنبال کنند ایجاد قراردادهای هوشمند و اجرای آن در بستر اتریوم است. قرار داد هوشمند یک کد رایانه ای است که در بستر یک شبکه بلاک چین حاوی مجموعه ای از قوانین که طبق آن  ، شرکت کنندگان در این قرار داد با یکدیگر تعامل دارند اجرا میشود. برخی از ویژگی های قرار داد هوشمند :
 • افراد حاضر در قرار داد هوشمند به سادگی ، و بدون نیاز به یک واسطه یا شخص ثالث میتوانند با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند.
 • برای اجرای هر مرحله قرار دادهوشمند ، لازم است حتما مرحله قبلی انجام شده باشد در غیر این صورت امکان پذیر نیست.
 • قرار دادهوشمند به عنوان یک طرح برای یک برنامه غیر متمرکز (DAP) عمل میکند.
 • کلیه داده های موجود در یک DAP متعلق به یک نهاد واحد نیست.

مقایسه بیت کوین با اتریوم

  بخش دوم مورد بررسی در مقایسه اتریوم با لایت کوین ، به شیوه ماینینگ آن اشاره دارد.

شیوه استخراج لایت کوین

از آنجایی که لایت کوین یک هارد فورک از شبکه بیت کوین است ، از پروتکل اجماع اثبات کار (pow) استفاده میکند . ایده pow این است که ماینر ها از قدرت پردازشی خود برای حل معادلات پیچیده استفاده میکنند. ماینری که میتواند معادله را حل کند بلوک جدیدی به بلاک چین اضافه میکند و در عوض پاداش بلوک حل شده را دریافت میکند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 برای هشینگ شبکه ماینینگ خود استفاده میکند. مدت ها پیش ماینرها متوجه شدند با پیوستن به یکدیگر و تشکیل استخرهای ماینینگ از طریق پردازش موازی ، میتوانند قدرت ماین خود را بطور شگفت انگیزی افزایش دهند. در پردازش موازی ، دستورالعمل برنامه ها بین چندین پردازنده تقسیم میشود. با این روش ، زمان لازم برای اجرای آن برنامه تا حد قابل توجهی کاهش میابد. پازل های الگوریتم SHA-256 نیاز به قدرت پردازشی زیادی هستند و این باعث ساخت مدارهای مجتمع ویژه ای که با هدف ماینینگ خلق شده اند ساخته شوند. ( Asic  مایر ) تنها هدف ساخت اسیک ماینرها استخراج بیت کوین بود. استخرهای استخراج برای استخراج بیت کوین برای نیروگاه های وسیعی از Asic ها بوجود آمدند. ( فارم ماینینگ چیست را مطالعه کنید ) در پردازش موازی دستورالعمل های پردازشی برنامه بین چندین پردازنده تقسیم میشود . با این روش سرعت اجرای برنامه به طرز  قابل توجهی افزایش میابد و این است که استخرهای استخراج انجام میدهند.
 • فرآیند ماینینگ همانطور که ساتوشی برنامه ریزی کرده بود ، قرار بود فرآیندی دموکراتیک باشد. هدف این بود که هرکاربر عادی با نشستن پشت سیستم خود و اتصال آن به شبکه تبدیل به یک ماینر شود. اما با تبدیل شدن ماینیگ به به نوعی سرمایه گذاری ، عملا ماینر های کوچک و متوسط توانایی رقابت ندارند و بازی دست سرمایه دارها می افتد.
 • هر استخر با جذب ماینرهای بیشتر میتواند قدرت معدن خود را ارتقا دهد.هرچه یک استخر قدرتمندتر شود میتواند بلوک های بیشتری حل کند ، در نتیجه پاداش بیشتری کسب میکند.
 • با پداش کسب شده استخر میتواند ماینرهای بیشتری بخرد . حالا یک مشکل وجود دارد:

قیمت لحظه ای بیت کوین

مقایسه اتریوم با لایت کوین

نمودار بالا توزیع هش ریت شبکه بیت کوین را نمایش میدهد. همانطور که مشاهده میکنید استخرهای BTC.com ، Antpool ، poolin و Slushpool باهم در مجموع 51 درصد قدرت شبکه را دارند. از نظر تئوریک ، آن ها میتوانند کل زنجیره را بدست بگیرند ( حمله 51 درصد ) . برای از جلوگیری از بوجود آمدن چنین شرایطی ، لایت کوین از الگوریتم scrypt استفاده میکند. Scrypt چیست نام دقیق Scrypt ، S-crypt است اما همان اسکریپت نامیده میشود. این الگوریتم ، الگوریتم SHA-256 را بکار میگیرد ، محاسبات آن به مراتب سریالی تر از SHA-256 است . به همین دلیل موازی کردن محاسبات امکان پذیر نمیباشد. این یعنی چه؟ فرض کنید ما دو فرآیند A و B داریم . در ماین بیت کوین ، اسیک ماینرها میتوانند این دو فرآیند راموازی کرده و هم زمان با هم انجام میدهند. اما در لایت کوین شما مجبوری اول فرآیند A و سپس فرآیند B را بصورت سریالی انجام دهید و اگر سعی به موازی کردن آن ها کنید ، حافظه مورد نیاز بیش از حد اشغال میشود. الگوریتم scrypt مشکل سخت حافظه نامیده میشود عامل محدود کننده قدرت پردازش خام نیست بلکه حافظه است. به همین دلیل موازی شدن در این لایت کوین به یک معزل تبدیل میشود. اجرای 5 فرآیند سخت حافظه بصورت موازی ، به 5 برابر حافظه بیشتر نیاز دارد. البته در حال حاضر ماینرهایی دارای تن حافظه تولید شده اند اما این دو عامل از اثر میکاهد :
 • افراد بجای خرید اسیک میتوانند با خرید کارت های حافظه و افزودن آن ها روی سیستم خود به سادگی با یکدیگر رقابت کنند.
 • حافظه ها راهی گران تر نسبت به خرید تراشه های هشینگ هستند.
Scrypt طوری طراحی شده تا اطمینان حاصل کند دسترسی به فرآیند ماینینگ بصورت دموکراتیک صورت بگیرد. با این حال اخیرا برخی کمپانی ها موفق به ساخت فناوری ای شده اند که با آن میتوان asic های اسکریپت را کنترل کرد و این به معنی پایان رویای ماینینگ دموکراتیک.

شیوه استخراج اتریوم

اتریوم در حال حاضر از مکانیسم اجماع pow برای استخراج معادن استفاده میکند ، با این حال تیم توسعه دهنده آن بدنبال حرکت بسوی مکانیسم اثبات سهام (pos) با استفاده از پروتکل casper هستند. اثبات سهام باعث میشود کل فرآیند ماینینگ مجازی شود و ماینرها را با شیوه های اعتبار سنجی جایگزین کند. این روش چگونه کار میکند؟
 • اعتبار دهنده ها باید برخی از سکه های خود را بصورت گرو قفل کنند.
 • پس از آن ، آن ها اعتبار سنجی بلوک ها را شروع میکنند. یعنی وقتی بلوکی را کشف کنند که فکر میکنند میتواند به زنجیره اضافه شود با قرار دادن سکه های گرو شده ، اعتبار آن را تایید میکنند.
 • اگر بلوک اضافه شود اعتبار دهنده ها پاداشی متناسب با میزانی که گرو گذاشته بودند دریافت میکنند.
همانطور که میبینید پروتکل pos منابع بسیار کمتری نسبت به pow نیاز دارد. در pow باید منابع زیادی را برای پیش برد پروتکل مصرف کنید. این بدلیل هدر رفتن منابع است. پروتکل pos ای که اتریوم انتخاب کرده casper نام دارد. با این  که یک تیم در حال توسعه آن بودند ، ولاد زمفیر به عنوان  ” چهره کسپر” شناخته میشود. بنابراین کسپر چطور با سایر پروتکل های proof of Stake متفاوت است ؟ casper  فرآیندی بوجود آورده که با استفاده از آن میتواند تمام عناصر مخرب را مجازات کنند.عملکرد pos تحت کسپر اینگونه است:
 • اعتبار دهندگان بخشی از اترهای خود را به عنوان سهام در اختیار دارند.
 • پس از آن آن ها اعتبار سنجی بلوک ها را شروع میکنند. یعنی وقتی بلوکی را کشف کنند که فکر میکنند میتواند به زنجیره اضافه شود با قرار دادن سکه های گرو اعتبار آن را تایید میکنند.
 • اگر بلوک اضافه شود ، اعتبار دهندگان پاداش خود را دریافت میکنند .
 • با این حال اگر یک اعتبار دهنده بخواهد بدخواهانه عمل کند و با ترفندهایی در مقابل هیچ پاداش دریافت کند بلافاصله مورد توقیف قرار گرفته و از ارزش سهامش کاسته میشود.
همانطور که میبینید  casper به گونه ای طراحی شده تا در یک سیستم بی اعتماد کار کند. اقتصاد داخلی در این بخش میخواهیم در مورد یکی از اصلی ترین مفاهیم یعنی عرضه و تقاضا صحبت کنیم. هرچه تقاضا بیشتر و عرضه کمتر باشد قیمت محصول افزایش خواهد داشت. نمودار عرضه و تقاضا براساس چیزی که گفتیم شبیه زیر است :

امنیت در خرید بیت کوین

تفاوت اتریوم با لایت کوین

نقطه تداخل دو منحنی ، نقطه تعادل است . مفهوم عرضه و تقاضا خیلی ساد و قابل فهم است.
 • بالا رفتن تقاضا برای دارایی ، قیمت را بالا میبرد.
 • تقاضا برای دارای کاهش یابد ، قیمت آن کاهش میابد.
 • اگر عرضه بالا برود ، تقاضا رو به پایین حرکت میکند در نتیجه قیمت پایین خواهد آمد.
 • اگر عرضه کم شود تقاضا بالا میرود ، در نتیجه قیمت نیز افزایش پیدا میکند.
اقتصاد لایت کوین هنگام عرضه بیت کوین برای اولین بار تعداد سکه های آن ، 21 میلیون عدد بود.  در سال های اولیه استخراج این سکه ها برای ماینرها ساده بود و هربار که یک بلوک را استخراج میکردند 50 تا بیت کوین دریافت میکردند. بعد از هر 210000 بلوک پاداش نصف میشود و در حال حاضر 5/12 بیت کوین است. از طرف دیگر لایت کوین حداکثر دارای 84 میلیون سکه است . در حال حاضر پاداش هر بلوک لایت کوین 25 لایت کوین است .و هر 840000 عدد استخراج این پاداش نصف میشود.هر چه پاداش نصف شود استخراج در شبکه به ظاهر سخت تر میشود. نصف کردن پاداش با بلوک با بزرگتر کردن زنجیره ، راهی برای اطمینان از ماندگاری تامین برای مدت طولانی است. اقتصاد اتریوم برخلاف بیت کوین و لایت کوین اتریوم محدودیتی در بازار ندارد. اتریوم در تلاش است تا سکویی برای خدمات غیر متمرکز باشد ، به همین دلیل آن ها تعداد محدود را حفظ نکردند.در حال حاضر پاداش اتریوم از 3 بلاک به بلاک براساس پروتکل ethereum improvement (EIP)1234 کاهش یافته است.از آنجا که پاداش در مقایسه با لایت کوین و بیت کوین آن قدر پایین است ، کل عرضه اتریوم از کنترل خارج نمیشود. جمع بندی مقایسه اتریوم با لایت کوین بنابراین کدام را برای سرمایه گذاری انتخاب میکنید؟ لایت کوین پروژه ای قدیمی تر است و ابزارهای پرداختی بیشتر نسبت به اتریوم دارد. از طرف دیگر اتریوم یک قرار داد بستر هوشمند است که از ابزارهای بیشتری نسبت به فقط یک پروتکل پرداخت برخوردار است. بنابراین ما معتقیدمشما باید در هر دو سرمایه گذاری کنید ، زیرا هر دو دارای جذابیت ها و ویژگی های منحصر به فرد خود هستند.    

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *