ارز دیجیتال, مقاله

تفاوت های پایه بین بیت کوین و ارز دیجیتال لیبرا

تفاوت بین بیت کوین و لیبرا

تفاوت بیت کوین و لیبرا

همانطور که میدانید فیس بوک برای ایجاد یک ارز دیجیتال ( ارز دیجیتال فیس بوک ) طرح ها و اهدافی را مشخص کرده است. این غول بزرگ رسانه های اجتماعی برای این منظور ، در وضعیتی که نگرانی ها درباره حریم خصوصی داده ها و استفاده غیرقانونی احتمالی بالاست ، مجبور به دفاع از پروژه Capital hill شده است ، این در حالی است که خطرات قانونی جدی ایجاد میشود. این یک آزمایش در سیستم پولی برای دوران ارزهای دیجیتالی است و کاملا طبیعی است که با یکی از مهم ترین ارزهای دیجیتال یعنی  بیت کوین مقایسه شود. با این حال بسیاری از کارشناسان این سوال را مطرح میکنند ” آیا اصلا میتوان ارز دیجیتال لیبرا ( ارز دیجیتال فیس بوک ) را یک ارز دیجیتال نامید؟” . با وجود اینکه هر دوی آن ها دارای رمزنگاری هستند و به نوعی ارزهای دیجیتالی محسوب میشوند اما در پایه و اساس ساختار دارای تفاوت هایی کلی هستند. در ادامه این مطلب به عمده تفاوت بین بیت کوین و لیبرا میپردازیم. با تهران ماینر همراه باشید.

فرق های اساسی بیت کوین و لیبرا

 
  • تفاوت در تکنولوژی
یکی از مهمترین تفاوت های بیت کوین و لیبرا ، تفاوت اساسی در تکنولوژی آن دو میباشد. این تکنولوژی در واقع یک پایگاه داده بسیار بزرگ است که بوسیله شبکه وسیعی از کامپیوترها نگهداری میشود ، و در آن معاملات به گونه ای تنظیم میشوند که عملا دستکاری در آن ها غیر ممکن میباشد. همچنین لیبرا نیز از نوعی فناوری بلاک چین یا ledger توزیع شده استفاده میکند. برخلاف بیت کوین ، شبکه بلاک چین لیبرا فعلا دارای دسترسی محدود است ، یعنی معاملات فقط توسط گروهی از طرف های قابل اعتماد به آن افزوده میشود. اینجا جایی است که انجمن لیبرا ، یک کنسرسیوم مستقر در سوییس از جمله visa و uber وارد گود میشود. هریک از اعضای این سازمان غیر انتفاعی حداقل 10 میلیون دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند.

مراحل خرید بیت کوین

تفاوت بیت کوین و لیبرا

Ido sadehman  رییس و بنیانگذار بنیاد ساگا ، یک شرکت رمزنگاری که در آن JP مورگان و جیکوب فرنکل به عنوان مشاور فعالیت دارند ، میگوید:” لیبرا یک ساختار متمرکز شده ایجاد خواهد کرد که به طور انحصاری از موسسات بزرگی که که حق رای خود را خریداری کرده اند ، باشد.” اما این موضوع برای شبکه بیت کوین داستانی کاملا متفاوت ارائه است ، که توسط هر شخص دارای سخت افزار مناسب و یک اینترنت قابل دسترسی و نگهداری است. پیترون وانکلبورگ ، مدیر تحقیقات مرکز اندیشکده سیاست های ارز دیجیتال ، در پستی در وبلاگش اخیرا گفت ” ارزهای دیجیتال بخاطر عدم اعتماد به واسطه ها (مانند دولت ها و…) ایجاد میشوند.” ” ما براین باوریم که لیبرا یک ارز دیجیتال نیست زیرا او به یک دفترچه معتبر و یک صادر کننده معتبر برای نگه داشتن آن و مدیریت صندوق دارایی که آن را حفظ میکند وابسته است.”
  • تفاوت در زمینه های استفاده
بیت کوین ارز مجازی را بعنوان یک سیستم پرداخت همتا و همسان توصیف میکند و به افراد این امکان را میدهد که بدون مراجعه به بانک ، پول مبادله کنند. این روش امروزه به عنوان نوعی سرمایه گذاری مورد استفاده قرار میگیرد و اصطلاح HODL که یک اصطلاح عامیانه در صنعت برای توصیف خرید و ماندن در سرمایه گذاری ارز دیجیتال در بلند مدت است. به ارزهای دیجیتال معمولا طلای دیجیتال نیز گفته میشود. هدف اصلی این حوزه پرداخت های برون مرزی و نقل و انتقالات پول است. این ارز برای جلوگیری از نوسانات متغیر که اغلب در ارزهای پایه مانند بیت کوین و اتریوم دیده میشود ، به سبد ارزهای تحت حمایت دولت و سایر دارایی ها گره خورده است. در حوزه ارزهای دیجیتال بسیاری از صنایع برای در امان ماندن از تاثیر نوسانات به ارزهای پایدار یا satblecoin ها مراجعه میکنند که دارای ارزش ثابت هستند ( مثلا تتر همواره یک دلار قیمت دارد).

خرید بیت کوین

 

مقایسه بیت کوین و لیبرا

دیوید مارکوس ، مدیر اجرایی فیس بوک که رهبری تحقیق توسع بلاک چین فیس بوک را رهبری میکند ،  لیبرا بیشتر به جای اینکه ارز دیجیتالی باشد ، شبیه یک ارز سنتی است. چارلز هایتر ، بنیانگذار و مدیرعامل پلتفرم مقایسه ارزهای دیجیتال Crypto share ، به CNBC گفت : بیت کوین و لیبرای فیس بوک هر دو مرحله تکامل را به دو شیوه کاملا متفاوت طی میکنند. بیت کوین بدون اجازه ، کاملا غیر متمرکز ، بی ارزش و بی ثبات است. لیبرا قانونی ، متمرکزتر  ، با عرضه و تقاضا اداره میشود و وابسته به ارزهای فیات است . منظور Hyter از ” تحت نظارت بر عرضه و تقاضا ” این است که فیس بوک و شرکت های همکار آن میتوانند عرضه را تنظیم کنند تا با سایر دارایی های ذخیره شده مطابقت داشته باشد ، حتی اگر تقاضا تغییر کند ، قیمت پایدار را حفظ میکند” از سویی دیگر بیت کوین عرضه ثابت دارد. تعداد کلی بیت کوین ها ( که اغلب اوقات نادیده گرفته میشود) 21 میلیون عدد است. سخنگوی بنیاد حماسه گفت :”عرضه بیت کوین ثابت است و نمیتواند پاسخگوی تقاضای بازار باشد.”  

سوالات متداول مختلف

وقتی بحث تنظیم ارزهای دیجیتال میشود ، ارز فیس بوک در کانون توجهات قرار میگیرد. اما در مورد اینکه پروژه بلاک چین این شرکت با سایر دارایی های دیجیتالی توسط تنظیم کننده ها مقابله شود نگرانی هایی پدید می آید. این امر با توجه به تفاوت بین لیبرا و بیت کوین مشکل ساز خواهد بود. ون والکنبرگ میگوید ، در حالی که بیت کوین نیاز به واسطه های مالی را رد میکند ، مدل لیبرا وابسته به نهادهایی است که شکیل دهنده انجمن لیبرا هستند. سیستم بدون واسطه ، سیستمی است بدون خطر واسطه ، و بنابراین نیازی به مقررات برای محافظت از انواع ریسک ارائه شده توسط واسطه ها نیست. مطابق با دستورالعمل لیبرا ، اتحادیه لیبرا متشکل از 28 عضو موسس است و امیدوار است پس از اجرای پروژه اعضای آن به 100 عضو برسد. توکن لیبرا برای نیمه اول سال 2020 برنامه ریزی شده است . ون والکنبرگ گفت :اگرچه شبکه بیت کوین شامل واحدهایی موسوم به ماینر است که معاملات ضبط میکند ، منطقی نیست که آن ها را متداول کنیم زیرا آن ها متولیان ضمانت سرمایه کاربران نیستند. همچنین وی افزود که از سوی دیگر مبادلات ارزهای دیجیتال و کیف پ.ل ها نیاز به نهادهای نظارتی دارند.

امنیت در خرید بیت کوین

 

بیت کوین و لیبرا

سوالاتی در مورد اینکه لیبرا چگونه با مقررات مالی هماهنگ میشود در جلسه دادرسی چهارشنبه مطرح شد. مدیر اجرایی فیس بوک از اینکه میتوان لیبرا را یک امنیت مالی قلمداد کرد ، ناراضی بود ، که به گفته او نمیتواند چنین باشد. اما به احتمال زیاد این مساله نیز مدنظر قرار خواهد گرفت. پارلمان اوراق بهادار و بورس جی کلینتون سال گذشته به CNBC گفت که ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین را نمیتوان به عنوان اوراق بهادار محسوب کرد. وی خاطر نشان کرد ارزهای دیجیتال هرگز جایگزین ارزهای متداول مانند دلار و یورو را نخواهند گرفت. فارغ از این ، اگر فیس بوک و َرکای آن موفق به غلبه بر موانع نظارتی شوند ، بدون شک این ارز تاثیر بزرگی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت که احتمالا بیت کوین را نیز به حاشیه خواهد کشاند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *