ارز دیجیتال, ماینینک, مقاله

جزییات قوانین فارم ماینینگ در ایران

قوانین رسمی ماینینگ در ایران

قوانین رسمی ماینینگ در ایران

مشخص شدن قوانین رسمی ماینینگ در ایران و هم چنین تصویب تعرفه برق صادراتی برای این منظور باعث شده تا برخی صاحبان فارم های ایرانی که توانایی و سرمایه قابل توجهی دارند در تلاش باشند تا فارم های خود را به روسیه و قزاقستان منتقل کنند . پیش از هرچیز به قوانین مصوب برای دریافت مجوز ماینینگ در ایران میپردازیم تا علت این تصمیم فارم ماینینگ ها مشخص شود.  

تامین برق ماینرها

تامین قانونی برق ماینرها به یکی از دو روش زیر صورت خواهد گرفت :
 • اتصال به شبکه و خرید انرژی از شزکت های برق
 • تامین برق مورد نیاز با ایجاد ظرفیت های جدید
هرکدام از دو حالت ذکر شده را بطور جداگانه بررسی خواهیم کرد:

اتصال به شبکه خرید انرژی

اگر بخواهید برق ماینرهای خود را از این روش تامین کنید باید به شرح زیر عمل کنید :
 1. ارائه انشعاب 30 تا 250 کیلوواتی از طریق نصب پست برق فشار متوسط ، که هزینه نصب و راه اندازی آن در اختیار خود مشتری خواهد بود.
 2. انشعاب با برق یک مگاوات به بالا از طریق فیدر اختصاصی واگذار میگردد.
 3. تغییر کاربری این فیدرها فقط با دریافت مجوز یا ابطال مجوز فعلی ماینینگ و دریافت مجوز تازه امکان پذیر میگردد.
 4. در تمامی مراح شرکت برق باید تجهیزات کنترل هوشمند میزان مصرف نصب کند که تمام این ها با هزینه مشتری اجرایی میشود.
 5. از متقاضی هزینه ای برای ارائه انشعاب با عنوان هزینه عمومی دریافت نمیشود ، وبه همین ترتیب هزینه ای در صورت جمع شدن انشعاب هزینه ای برای مشتری در پی نخوته داشت.
قوانین رسمی ماینینگ در ایران

تامین برق با انشعاب ایجاد ظرفیت جدید

یکی از  قوانین رسمی ماینینگ در یران است .این روش این امکان را میدهد که متقاضی بتواند برق مورد نیاز ماینرهای خود را با نصب تجهیزات و ایجاد ظرفیت جدید تولید برق امکان تامین کند. برای دریافت مجوز در این حوزه تبصره های زیر برقرار است.
 1. چه برق تولیدی توسط سرمایه گذار به شبکه وصل شود یا نشود تمام مراحل نصب تجهیزات و تولید برق برای این منظور طبق قوانین و مقررات وزارت نیرو خواهد بود.
 2. اتصال به شبکه و واگذاری برق پشتیبان برای فارم هایی که برق خود را از نیروگاه حرارتی تازه تاسیس میگیرند ممنوع میباشد.
 3. در صورت درخواست متقاضی ، شرکت های برق منطقه ای مجازند بدون دریافت هزینه عمومی انشعاب به فارم هایی که برق مورد نظر خود را از طریق منابع پاک و سازگار با محیط زیست مانند سلول های خورشیدی تامین میکنند ، برق پشتیبان واگذار کنند.
 4. فارم هایی که برق خود را با تولید برق تامین میکنند طبق مقررات وزارت نیرو در صورتی که مازاد برق مصرفی خود را وارد شبکه کنند ، در مواقعی که با کسری تولید برق مواجه شدند میتوانند به همان میزان از شبکه برق دریافت کنند.
 

تعرفه برق فارم

به بخش اصلی رسیدیم یعنی هزینه برق در نظر گرفته شده برای فارم ها . بهای هرکیلووات بر مصرف برای فارم های استخراج ارز دیجیتال 9650 ریال میباشد . که این تعرفه تبصره های زیر را نیز شامل میشود. قوانین رسمی ماینینگ در ایران
 • بصره یک
به منظورم کنترل و مدیریت مصرف برق در طول ایام گرم ( از اول خرداد تا انتهای شهریور ) بهای هرکیلووات ساعت با ضریب 2 و در هشت ماه دیگر سال با ضریب 0/5 محاسبه میگردد.
 • تبصره دو
 1. چنانچه با بدلیل نوسانات ارزی یا تغییر ترکیب صادرات برق متوسط قیمت برق صادراتی بیش از ده درصد کاهش یا افزایش پیدا کند ، شرکت توانیر موظف است پیشنهاد اصلاحیه خود را به وزارت نیرو ارائه دهد.
 
 1. بهای برق مصرفی از سطوح ولتاژ 400 و 230 کیلوولت با 20 درصد تخفیف و از سطح ولتاژ 136 ، 66 و 63 کیلوولت با 12 درصد تخفیف محاسبه و دریافت میگردد.
 
 1. علاوه بربهای انرژی ، سایر هزینه ها ( آبونمان ، تجاوز از قدرت ، عوارض برق ، مالیات بر ارزش افزوده و….) برحسب ضوابط و مقررات موجود محاسبه و دریافت میگردد.
 
 1. شناسایی و گزارش فارم های غیر مجاز شامل پاداش 20 درصد خسارت دریافتی از متخلف شناسایی شده خواهد بود. دستورالعمل این بند بنا به پیشنهاد شرکت توانیر توسط معاون امور برق و انرژی ابلاغ میگردد.
 

خروج سرمایه استخراج از ایران

همانطور که میبینید ، قوانین طوری برنامه ریزی شده اند که به نه تنها با قیمت فعلی بیت کوین سرمایه گذاری در این زمینه را غیر ممکن میکند بلکه ریسک سرمایه گذاری را نیز افزایش میدهد و باعث میشود که سرمایه گذاران سرمایه های خود را به سمت کشورهای گرجستان ، روسیه و قزاقستان که در حال حاضر امتیازات زیادی به ماینرها میدهند سوق پیدا کند. اگر شما هم از اشخاصی هستید که قوانین باعث آسیب فعالیت شما میشود خوشحال میشویم نظرات خود را با ما و سایرکاربران اشتراک بگذارید .
صرافی ارزهای دیجیتال خدمتی دیگیر از سایت تهران ماینر است که در آن میتوانید علاوه بر  خرید بیت کوین یا فروش آن در این بخش ، از قیمت لحظه ای بیت کوین نیز مطلع شوید و بروز باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *