ارز دیجیتال, مقاله

روش تامین سرمایه برای پروژه های ارز دیجیتال

جمع آوری سرمایه برای ارز دیجیتال

جمع آوری سرمایه اولیه ارز دیجیتال

در این نوشته به بررسی روش های متداول برای جمع آوری سرمایه اولیه ارز دیجیتال میپردازیم . هنگامی که پروژه آینده نگرانه بیت کوین در سال 2009 معرفی شد هیچ کس باور نمیکرد بعدها این پروژه به قدری گسترده و متنوع شود که بعنوان ارزهای دیجیتال شناخته شود. بازار بلاک چین در سال 2017 در وسعت جهانی رشدی وسیع را تجربه کرد و با تب و تاب فروان به 800 میلیارد دلار رسید. با این وجود این نقطه هنوز بار دیگر تکرار نشده اما سرمایه گذاری روی پروژه های بلاک چین همچنان ادامه دارد و بودجه نسل های جدید ارز دیجیتال تامین میشود. پروژه های بلاک چین بیش از 21/6 میلیارد دلار در سال 2018 جمع آوری کردند که اوج سرمایه گذاری های بلاک چین تا امروز به حساب می آید. در نیمه اول سال 2019 ، پروژه های بلاک چین فقط 2/6 میلیارد دلار جمع آوری کردند که این رقم در نسبت به نیمه دوم سال 2018 کاهش چشمگیری پیدا کرد و پس از آن در طی پروژه های جدید 4/1 میلیارد دلار افزایش یافت.   این ارقام فریاد ناخوشایندی از عملکرد شگرف کمک های مالی در نیمه اول 2018 داشت که در طی آن پروژه ها 17/5 میلیارد دلار جمع آوری کردند که اضافه شدن سرمایه گذاری 4/2 میلیارد دلاری روی ارز دیجیتال EOS و 1/7 میلیارد دلاری روی ارز دیجیتال تلگرام بیشتر هم شد. از 2/6 میلیارد دلاری که تا کنون در سال 2019 جمع آوری شده ، بیش از 1/5 میلیارد آن از طریق پیشنهادات مبادله اولیه تهیه شده. از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال از رکود خارج شده و رشد بیشتری پیدا کرده است ، استراتژی سرمایه گذاری و تاکتیک ها نیز به طور طبیعی متحول شده اند. در این مقاله به استراتژی های معمول برای جمع آوری سرمایه و ماهیت سرمایه گذاری در بلاک چین خواهیم پرداخت. به طور کلی استارآپ های ارز دیجیتال از سه روش اصلی برای جمع آوری بودجه برای پروژه خود استفاده میکنند.
  • جمع آوری سهام عدالت
  • پیشنهادات توکن
  • استراتژی مختلط
در ادامه به هریک از آن ها بطور جداگونه میپردازیم.

سهام عدالت

یک از متداول ترین روش های جمع آوری سرمایه اولیه ارز دیجیتال است . جمع آوری سهام عدالت برای پروژه های بلاک چین از پویایی مشابه به جمع آوری سهام برای شرکت های فنی در بازار سنتی پیروی میکند. پس از توافق در ارزیابی و تصمیم گیری در مورد یک سرمایه گذاری ، یک صندوق سرمایه گذاری یا سرمایه گذار خصوصی در ازای مبلغ از از پیش تعیین شده سهام در شرکت ، سرمایه هایی را برای یک پروژه استارت آپی ارسال میکند. سرمایه گذار سهامی که دریافت کرده را تا زمانی که فرصت خروج فراهم شود نگه میدارد ، که این فرصت میتواند تا یک دوره پس از تامین اعتبار خصوصی باشد ، با یک ارزیابی بالاتر یا یک عرضه عمومی اولیه (ipo) ، که در آن صندوق میتواند سهم خود را به سرمایه گذاران نهادی در بازار آزاد بفروشد.

پیشنهادات توکن

از آغاز مبهم این پروژه ها تا امروز ، دیده شده که رایج ترین نوع جمع آوری کمک های مالی در فضای مجازی پیشنهاد توکن است. پیشنهاد اولیه mastercoin در سال 2013راهی جدید و منحصر به فرد برای جمع آوری سرمایه برای پروژه های ICO آغاز کرد که از پایه اساس با هرچه که تا آن روز در بازار سرمایه گذاری وجود داشت متفاوت بود. سرمایه گذاران وجوهی را در ازای دریافت توکن های پروژه به بنیان گذاران استارت آپ ارسال میکنند و هیچ گونه حقوق صاحبان سهام و مطالبات مربوط به در آمد را برای آن ها در پی نخواهد داشت. این روش جمع آوری سرمایه به صاحب پروژه این امکان را میدهد تا بدون شراکت دادن سرمایه گذاران در حقوق سهام وجوه مورد نیاز خود را جمع آوری و کنترل شرکت را در اختیار خود حفظ کنند. سرمایه گذاران با فروش ارز ( معمولا ارز فیات ) در مبادله ارز دیجیتال پایه ، دارایی سوداگرانه میگیرند که خیلی زود میتواند خیلی زود از سرمایه گذاری سهام نقد شود. برخی سرمایه گذاران اولیه در پروژه های توکن انتخابی توانستند تا 100 برابر سرمایه گذاری اولیه خود را در کمتر از یک سال بدست آورند ، این میزان برای یک صندوق سرمایه گذاری سنتی با بازده متوسط بین 3 تا 7 سال زمان نیاز دارد.

استراتژی مختلط

استراتژی مختلط خود دارای چند بخش است که بطور تفکیک شده به آن میپردازیم :

 فروش عمومی

فروش توکن معمولا به سه روش فروش عمومی (ICO) ، فروش خصوصی و ارائه مبادله اولیه (IEO). فروش خصوصی فقط به سرمایه گذاران خصوصی ، معمولا صندوق های VC و دفاتر خانواده ، ارائه میشود که در ازای توکنی که با تخفیف خوب نسبت به فروش عمومی ارائه میشود ، به استارت آپ متعهد میشوند. در این مرحله شرکت ها SATFs را امضا میکنند ( توافق نامه ساده برای توکن های آینده) زیرا شرکت ها در آغاز کار قادر به ارائه توکن ها نیستند. فروش عمومی توکن ها یا ICO ها به عنوان رایج ترین آن ها ، با محدودیت های کمی به عموم گسترده میشود ، اما کلیه جنبه های ارائه این پروژه انجام میشود.

 پیشنهادات مبادلات اولیه

پیشنهادات مبادلات اولیه یا به عبارتی دیگر IEO ها شبیه به فروش عمومی است ، اما این پیشنهاد از طریق مبادله ارز دیجیتال صورت میگیرد که جنبه هایی از قبیل چک های KYC در خریداران ، لیست ، گزارش و سایر موارد را در اختیار شما قرار میدهد. با این در حال حاضر در مورد IEO ها ، هایپ بسیاری صورت میگیرد ( بزرگ نمایی در تبلیغات) ، بسیاری از فعالان بازار از جمله مدیران ارشد بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال ، اعتراف میکنند IEO بیشتر ابزار تبلیغاتی و بازاریابی هستند تا یک گزینه جمع آوری سرمایه. بسیاری از پروژه ها باعث جمع آوری پول میشوند ، اما در نهایت اکثر این پول ها صرف ایجاد بازار میشود (85 درصد).   جمع آوری سرمایه اولیه ارز دیجیتال به همین دلیل است که اجرای IEO نیز دارای شرایط سختی برای اجرا است. بعنوان مثال فقط تعداد محدودی از سرمایه گذاران که توسط قرعه کشی انتخاب شده اند میتوانند شرکت کنند و محدودیت های دقیقی در رابطه با تعداد توکن های موجود برای هر سرمایه گذار ( معمولا زیر 10000 دلار ) اعمال میشود. این ابزار به رشد پروژه ها و رشد جوامع تجاری کمک میکند ، اما مفید بود IEO از نظر جمع کردن مقدار قابل توجهی از بودجه جای سوال دارد. IEO به جذب معامله گران جدید ، افزایش حجم معاملات و در آمد اضافی کمک زیادی میکند ، اما هنوز در مورد ارزش واقعی شررکت های نوظهور جای تردید است. مواردی از صرافی ها دیده شده که به پروژه های IEO فشار می آورند تا قیمت توکن خود را پایین تر از قیمت فروش خصوصی نشان دهند ، این موضوع باعث نگرانی و شکایت سرمایه گذاران شده است.

سهام قابل تبدیل

به ندرت سرمایه گذار یک پروژه پیشنهاد استراتژی مختلط ، هم به عنوان سهام و هم برای فروش ارز و یا یک سهام عادی و قابل فروش را میدهد. سرمایه گذاران استراتژیک معمولا هر دو نوع سهام را خریداری میکنند ( منظور هم سهام معمولی و هم توکن) . انگیزه آن ها از این کار شروع یک دوره طولانی برای شروع کار سرمایه گذاری است ، زیرا سرمایه گذاری روی سهام های عدالت زمان بیشتری برای رسیدن به بلوغ میطلبد. در حال حاضر نیاز به سهام/توکن برخی از معاملات بسیار بشدت صنعت احساس میشود و به سرمایه گذار امکان استفاده از توکن را برای مبادله سهام خود یا بالعکس میدهد. این سیستم به صندوق سرمایه گذاری این اماکن را میدهد تا از عملکرد ضعیف توکن ها از یک طرف و انحلال سریع مواضع سهام عدالت از طرف دیگر محافظت کنند.

پیشنهادات امنیتی

یکی دیگر از روش های جمع آوری کمک های مالی که تابحال با موفقیت همراه بوده ، ارائه توکن های امنیتی (STO) است که یک توکن پیشنهادی میباشد و با سهام و دارایی های دیگر در هم آمیخته است. با این حال ، این روش جمع آوری کمک های مالی برای پروژه هنوز به بلوغ و پختگی کامل نرسیده و به همبن دلیل از مرزهای این مقاله خارج است.
صرافی تهران ماینر خدمت دیگری از سایت تهران ماینر است ، که در آن میتوانید بیت کوین خود را با کارمزد منصفانه بخرید یا بفروشید برای مشاهده صفحه صرافی روی  خرید بیت کوین کلیک کنید و علاوه بر امکان خرید و فروش از قیمت لحظه ای بیت کوین هم مطلع گردید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *