ارز دیجیتال, مقاله

روش های شایع سرقت بیت کوین

انواع روش سرقت بیت کوین

انواع روش سرقت بیت کوین

احتمال زیاد تا کنون در مورد موارد بسیاری از هک و سرقت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی شنیده اید. در این مقاله میخواهیم به متداول ترین انواع روش های سرقت بیت کوین بپردازیم .
  • فیشینگ
اولین روشی که در این مقاله به بررسی آن میپردازیم ، روش فیشینگ است که بطور کلی یکی از متداول ترین روش های هک در زمینه های مختلف میباشد. در روش فیشینگ ، هکر اقدام به سرقت اطلاعات کاربر در سایت های جعلی که عیننا از سایت های اصلی و قانونی کپی برداری شده اند میکند. بروزرسان های جعلی و غیر رسمی نرم افزارها نیز جزو همین روش ها محسوب میشود.( هنوز به نسخه های غیر رسمی و بدون فیلتر تلگرام شک نکردید؟) . اگر بخواهیم مثالی شناخته شده از این نمونه در زمینه ارزهای دیجیتال بیاوریم هک کیف پول معروف Bitcoin lite Electrum است.
  • سرقت سیم کارت
به سرقت رفتن سیم کارت مدت هاست مشکل جدی در زمینه سرقت اطلاعات است. اما با این حال اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه علاقه ای برای رفع این مشکل از خود نشان نداده اند. در حالی که این روش در گذشته بارها برای هک کردن حساب های آنلاین مختلف مورد استفاده قرار گرفته بود اما همچنان برای هک بیت کوین و سرقت آن مورد استفاده قرار میگیرد.

تایید اعتبار دو عاملی مبتنی بر شماره تلفن و بیت کوین باعث میشود وقتی شماره تلفن خط همراه وارد گوشی هکر میشود خیلی راحت بیت کوین نیز به حساب دیگر منتقل میشود و از بین میرود. با نهایت تاسف باید گفت که این روزها این روش بسیار متداول شده است و اپراتورهای ارائه دهنده خدمات همراه تلاش زیادی برای ارائه راه حل یا روش هایی برای جلوگیری از این اتفاق نمیکنند.

چرا پروژه E2C کلاهبرداری است

انواع روش سرقت ارز دیجیتال

  • حمله شبکه
حمله شبکه شامل نفوذ یک هکر به زیرساخت های اصلی مورد نیاز برای دسترسی به برنامه های وب مختلف را مورد هدف قرار میدهد. نمونه ای از این هک در گذشته برای my ether wallet ( سرویس ارائه دهنده خدمات کیف پول) بوجود آمد که با هک DNS روبرو بود.
  • بد افزار
حمله بد افزارها اغلب به صورت فیشینگ انجام میشود و کاربر را به سمت دانلود نرم افزارهای مخرب هدایت میکند این نرم افزارها به کاربر مهاجم این امکان را میدهد که کنترل کامپیوتر شخص را در اختیار گرفته و اعتبار حساب ها ، رمزهای عبور و سایر موارد بالقوه دیگر را سرقت کند.
  • حمله مستقیم به زنجیره تامین
تهدید مربوط به حمله مستقیم به زنجیره تامین شاید تا امروز برای کاربران بیت کوین تا حد زیادی ناشناخته مانده باشد. این نوع حمله از طریق اضافه کردن یک قطعه سخت افزاری مخرب به سخت افزار اصلی محبوب مانند کیف پول سخت افزاری صورت میگیرد. اغلب افراد فکر میکنند که تولید کننده بطور بالقوه که توانایی این کار را دارد ، از انجام آن دوری میکند زیرا این کار به اعتبار او در بازار جهانی آسیب میزند هرچند این فکر تا حد زیادی میتواند صحیح باشد اما فراموش نکنید همیشه یک کارمند سرکش میتواند وجود داشته باشد.
  • اجبار فیزیکی
شاید کاربران بیشتر نگران سرقت کامپیوتری باشند و تمام تمرکز خود را روی کامپیوتر و نرم افزار خود بگذارند ، اما بد نیست کمی هم به امنیت فیزیکی توجه کنند. حملاتی که منجر به اجبار فیزیکی میشود ، اغلب به حملات آچار 5 دلاری معروفند ، زیر هیچ رمز پیچیده و سیستم امنیتی توان محافظت از داده ها را در این شرایط ندارد. مواردی مثل شکنجه ، اخاذی و آدم ربایی همه از این دست حملات محسوب میشوند.( چندی پیش در ایران نیز حمله ای از این دست برای سرقت رمز کیف پول بیت کوین گزارش شده بود که در آن شخصی با دزدین صاحب کیف پول و شکنجه او قصد سرقت بیت کوین های او را داشت)

متاسفانه با افزایش قیمت بیت کوین این گونه حملات در سرتاسر دنیا رو به افزایش است. از آنجا که بیت کوین هیچ ردی بجای نمیگذارد در  این گونه سرقت ، باز پس گیری بیت کوین ها عملا غیر ممکن است. یکی از ابزارهای دولت ها برعلیه بیت کوین یاد آوری همین خشونت های رو به افزایش است و  تبلیغات منفی زیادی در این زمینه توسط دولت ها علیه بیت کوین صورت میگیرد.

روش های نامعمول برای ریکاوری بیت کوین

دزدی بیت کوین

  • حمله به کودکان یا حیوانات خانگی
حمله به کودک یا حیوانات خانگی یکی از روش های اجبار فیزیکی دسته بندی میشود. در این وضعیت کودک یا حیوان خانگی که بسیار دوستش داریم جای صاحب بیت کوین مورد حمله و تهدید و خشونت قرار میگیرد. البته این نوع باج گیری منحصر به بیت کوین نیست. حتی فیلمی چندسال پیش ساخته شده که داستان واقعی یک میلیاردر نفتی که از دادن باج به آدم ربایان برای بازگشت نوه اش را نشان میدهد. فرق این قضیه با بیت کوین این است که ثروتمندان با ربوده شدن عزیزانشان نا آشنا نیستند اما این قضیه برای صاحبان بیت کوین تقریبا غریب است.
  • حمله به ارائه دهنده خدمات داخلی
حمله ارائه دهنده خدمات داخلی شامل یک کارمند در یک شرکت رمزنگاری ، مانند یک صرافی مبادله یا ارائه دهنده خدمات کیف پول است. با استفاده از دسترسی آن ها به هسته سیستم اطلاعاتی ارائه دهنده خدمات امکان جمع آوری اطلاعات شخصی مشتریان و سرقت مستقیم دارایی آن ها امکان پذیر است.
  • حمله میزبانی یا حمله به بستر نرم افزاری
امروز بخش بزرگی از شبکه اینترنت روی چندین بخش زیر ساخت ابری ساخته شده است ، و همین داده های ابری یک گنج غول پیکر برای هکرها محسوب میشود. هکرها از نقاط گره ها مبادلات کاربران را شناسایی و ردیابی میکنند. همه این داده ها در یک مکان جمع میشوند ، بنابراین در ضورت حمله ، با دسترسی پیدا کردن به سرور ابری ، خیلی سریع میتوانید داده های عظیمی را جابجا و مجددا آن ها را از هم جدا کنید.

تاثیر ارز دیجیتال روی اقتصاد

  • حمله وابستگی به کد
حملات وابسته به کد تا حد زیادی شبیه به حملات بسترهای نرم افزاری و میزبان است زیرا آن ها سرویس های ارائه دهنده خدمات بیت کوین را به برخی از زیر ساخت های بیرونی وابسته میکنند. بسترهای نرم افزاری وابسته به ابزارهای شخص ثالث مانند google analytics  و Mixpanel تکیه دارند ، باید اطمینان حاصل کنند که کد Javascript مخرب توسط این پایگاه های رمزگذاری خارجی معرفی نشده است.

جمع بندی

سرقت بیت کوین موردی است که در دنیای ارز دیجیتال در سطح جهانی بسیار اتفاق می افتد و ما سعی کردیم در این مقاله انواع روش سرقت بیت کوین ، آن هایی که بسیار متداول هستند را برای شما شرح دهیم ، تا با دانستن این روش ها خود را برای مقابله با آن ها آماده سازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *