ارز دیجیتال, بیت کوین, ماینینک, مقاله

ریسک های صنعت ماینینگ

ریسک ماینینگ

ریسک ماینینگ

در این نوشته ریسک ماینینگ را بررسی میکنیم. در شرایط فعلی ایران و یارانه برق در بخش های کشاورزی و صنعتی این امکان را فراهم آورد که بتوان هزینه برق ماینرها را باقیمت بسیار پایین تامین کرد ، همین باعث شد ماینر ها سود دهی زیادی به همراه داشته باشند . همین عامل وسوسه انگیزی بود تا افراد زیادی به سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال روی بیاورند.

اما برخلاف طرز فکر برخی افراد که ماینر ها ماشین های پولسازی هستند ، این دستگاه ها ریسک خود را نیز به همراه دارند. ما در تهران ماینربه بررسی این ریسک ها میپردازیم تا نشان دهیم دستگاه ماینر آنطور که بنظر میرسد ماشین پولسازی نیست.

بطور کلی عواملی که تعیین کننده میزان سود دهی ماینرهستند شامل ، قیمت بیت کوین ، سختی شبکه میباشند. همین عوامل هستند ریسک سرمایه گذاری روی این ارزها را افزایش میدهند. مثلا عده ای با سختی شبکه قیمت فعلی بیت کوین یک اسیک ماینر چند هزار دلاری خریداری میکنند ، و سود دهی و بازگشت سرمایه آن را بر اساس نرخ های فعلی پیش بینی میکنند. اما در عمل ممکن است قیمت بیت کوین یا سختی شبکه در ماه های پیش رو تغییرات چشمگیری داشته باشد و تمام برنامه ها و پیش بینی ها را تحت شعاع خود قرار دهد.

ریسک ارز دیجیتال در ایران

جدا از این ریسک ها ، ریسک های دیگری نیز مانند ریسک خرابی دستگاه ها ، تغییر در فناوری ماینر ها و تغییراتی در ساختار ارزها ( فورک ارز دیجیتال ) وجود دارن که میتواند تعیین کننده سود یا زیان شما باشد.

این ها ریسک هایی بود که ممکن است برای تمام افراد که در زمینه فارم ماینینگ فعالیت میکنند ممکن است پیش بیاید.

ریسک ارز دیجیتال در ایران

اما وضعیت قانونی و مقرراتی هر کشور نیز ممکن است ، بر میزان درآمد ماینرها تاثیراتی داشته باشد . ما در اینجا شرایط فعلی ایران در این زمینه را در نظر میگیریم.

در ایران با توجه به این که اخیرا به استفاده از تعرفه های برق صنعتی سایر صنایع برای ماین کردن سخت گرفته میشود ، این گزینه را نیز باید به ریسک های موجود در مسیر سرمایه گذاری روی ماینرها را اضافه کرد.

این سخت گیری های دولت شامل تجاری کردن تعرفه برق فارم ها ( در بهترین حالت ممکن ) و در بدترین حالت ممکن شامل پلمب کردن ، مصادره دستگاه و حتی جریمه های سنگین برای فارم های بزرگ میشود.

این شرایط برای افرادی که از برق های پشت کنتوری ( برای دور زدن هزینه برق) استفاده میکنند نیز بدتر است و در صورت ردیابی این اشخاص علاوه بر موارد بالا پیگیری قضایی و سوسابقه نیز به همراه دارد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *