اتریوم, ارز دیجیتال, بیت کوین, مقاله

عمده تفاوت بیت کوین و اتریوم

تفاوت بیت کوین و اتریوم

مقایسه بیت کوین با اتریوم

این مقاله به مقایسه جز به جز بیت کوین با اتریوم اختصاص دارد . اغلب افراد تازه کار وقتی میخواهند وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوند ، دیدی سطحی به این ارزها دارند و به قیمت یا نهایتا میزان سختی شبکه آن توجه کنند. اما برای انتخاب هوشمندانه یک ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری باید به نکات ریزی توجه کنید. در اینجا ما به عنوان نمونه به تفاوت بین بیت کوین و اتریوم میپردازیم. با تهران ماینر همراه باشید.

بیت کوین مقابل اتریوم

اتریوم از زمان معرفی شدنش در کنفرانس بیت کوین سال 2014 امریکا ، توسط ویتالیک بوترین ، توجهات بسیار زیادی را به خود معطوف کرد. نتیجه این توجهات ، مقایسه دائمی آن با بیت کوین ( اولین ارز دیجیتال و ارز مرجع ) بود. این مقایسه برای سرمایه گذارها بسیار حیاتی است ، آن ها برای سرمایه گذاری باید تفاوت ها و شباهت های بیت کوین و اتریوم را متوجه شوند.

ساختار کلی بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال ایجاد شده در ژانویه سال 2009 معرفی و عرضه شد. بیت کوین یک ایده بکر بود که توسط ساتوشی ناکامورو ارائه شده است. بیت کوین وعده هزینه های معامله پایین تر از مکانیزم های پرداخت آنلاین و همچنین اداره غیر متمرکز ، برخلاف ارزهای ارائه شده توسط دولت ها را میدهد. بیت کوین فاقد ظاهر فیزیکی است و تعادل آن با کلیدهای عمومی و خصوصی برقرار میشود.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

 

ساختار کلی اتریوم

تکنولوژی بلاکچین ، قابلیت نوشتن نرم افزارهایی را ارائه میکند که فراتر از ارزهای دیجیتال هستند.از این نرم افزار های بلاک چین ارز دیجیتال 2 یا حتی بیت کوین 2 یاد میشود. اتریوم به عنوان بزرگترین سیستم عامل غیر مستقیم و غیر متمرکز در ژوئیه سال 2015 راه اندازی شد ، که این امکان را به SmartContracts و برنامه های توزیع شده میدهد تا بدون هیچگونه خرابی ، کلاهبرداری ، کنترل  یا مداخله از طرف شخص ثالث ساخته و اجرا شود. اتریوم نه تنها یک پلتفرم ، بلکه یک زبان برنامه نویسی کامل است که روی بلاکچین اجرا میشود و این امکان را به توسعه دهندگان میدهد تا برنامه های توزیع شده بسازند و منتشر کنند. تنوع برنامه های کاربردی اتریوم بطور بالقوه بسیار بالاست و سازگاری کامل با رمزنگاری آن یعنی اتر دارد . در سال 2014 اتریوم با پیش فروش اتر ، بازخوردی غریب به اتفاق دریافت کرد. اهداف اتر در کل شامل دو دسته میشوند :
 1. استفاده به عنوان یک ارز دیجیتال مستقل و قابل مبادله در صرافی
 2. اجرای برنامه ها و حتی کسب در آمد.

فرق بیت کوین و اتریوم

 • صدور ارز
بیت کوین در هر ده دقیقه ، 5/12 بیت کوین ایجاد میکند در حالی که اتریوم 3 اتر را فقط در 15 ثانیه ایجاد میکند(720 عدد در ساعت)
 • تعداد ارز موجود
بیت کوین محدود به 21 میلیون عدد است که تا به حال 17 میلیون آن ماین شده است . اتریوم در حال حاضر محدودیت خاصی ندارد ، اما نقشه هایی برای کاهش و متوقف کردن آن برای یک تا دوسال وجود دارد. در حال حاضر 100 میلیون اتریوم وجود دارد.
 • بیتکوین به طور میانگین هر ده دقیقه یک بلاک ایجاد میکند این در حالی است که اتریوم هر 15ثانیه یک بلاک جدید ایجاد میکند.
 • در حالی که بیت کوین برپایه یک زبان برنامه انحصاری ساخته شده ، عملکرد آن به ده ها عملیات محدود میشود. اتریوم یک زبان برنامه نویسی برای اهداف متعدد دارد. برنامه هایی که با این زبان نوشته میشود یک قرار داد هوشمند بحساب می آید.
 • اتریوم از هزینه ای (تحت عنوان گاز) برای هرعملیات ذخیره سازی روی بلاک چین استفاده میکند.هزینه های معاملات بیت کوین معمولا براساس اندازه آن ها تعیین میشود.
 • حجم هربلاک بیت کوین محدود به 1 MB است . در اتریوم بلوک ها حد مجاز گاز ، کل میزان عملیات موجود در بلوک است. بطور ساده بیان کنیم بیت کوین 4 معامله در ثانیه و اتریوم 15 معامله در ثانیه را پردازش میکنند.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

 • کد قرار داد هوشمند اتریوم برخلاف بیت کوین ، در آدرس صفحه اصلی خود قرار میگیرد. بنا براین اتریوم دارای دو نوع حساب است یکی برای نگه داشتن وجوه کاربر ، دیگری برای نگه داشتن کد رایانه.
 • اتریوم شامل بلوک هایی معتبر است اما بوسیله یک بلوک معتبر تازه پذیرفته شده پیشی گرفته است. بلوک های جدید در اصطلاح عمو نامیده میشوند!!! و ترکیب آن ها امنیت بیشتری به زنجیره میبخشد و به اتریوم اجازه میدهد تا زمان بلوک های کوتاه تر داشته باشند.
 • الگوریتم بیت کوین یا همان SHA-256 میتواند با سخت افزار ویژه ای معروف به Asic ماینر به خوبی اجرا شود اما الگوریتمی که اتریوم بر مبنای آن نوشته شده بر اساس حافظه فشرده است ، بنابراین ساخت یک تراشه مخصوص اقتصادی برای آن بسیار سخت است.این امر به اتریوم اجازه میدهد تا از متمرکز شدن معادن ( استخرهای استخراج ) جلوگیری کند.
 • اتریوم قصد دارد تا با ایجاد تغییرات اساسی در الگوریتم خود بطور کلی از معادن استخراج دوری کند. سیستم proof of stake جدید که قرار است جایگزین سیستم قدیمی شود ، به جای قدرت محاسباتی بلوک هایی را بر اساس نشانه های گره ها ایجاد میکند.
فرق این دو  از نظر ساختاری بسیار زیاد است و مقایسه بیت کوین با اتریوم شامل تفاوت های فنی زیادی میشود ، شاید مهمترین این تفاوت ها ، که خیلی ملموس است این است که برای اینکه اتریوم استخراج کنید هیچ گونه اسیک ماینری وجود ندارد و شما مجبورید یک ریگ ماینر قدرتمند ( کیس های کامپیوتری با کارت گرافیک های رده بالا ) تهیه کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *