ارز دیجیتال, بیت کوین, مقاله

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین ( از اینجا میتوانید قیمت لحظه ای بیت کوین را ببینید) چه هستند ؟ چه اشخاص و عواملی هستند که باعث تغییر در قیمت بیت کوین در سطح جهانی میشوند؟قیمت بیت کوین به چه علت نوسان میکند؟ این ها مواردی هستند که در این نوشته قصد داریم تا آن ها را بررسی کنیم با ما در تهران ماینر همراه باشید. بیت کوین موجودیتی ناپایدار دارد به همین دلیل بررسی قیمت آن گیج کننده بنظر میرسد. وقتی بیت کوین اولین بار معرفی شد هیچ قیمت ثابتی نداشت زیرا با دلار امریکا داد و ستد نمیشد. با این حال از وقتی اولین مبادلات آن آغاز شد ، تا امروز اینطور بنظر میرسد که قیمت آن توسعه یافته است. در ابتدا قیمت بیت کوین حدود 6 سنت بود و تا سال 2011 به یک دلار نرسید. در ماه ژوئن به 22 دلار رسید و بعد دوباره سقوط کرد و برای باقی سال زیر 20 دلار باقی ماند. شرایط تغییری نکرد تا اینکه در فوریه 2013 بیت کوین به سمت خاموشی رفت. بعد از آن بیت کوین سیر سعودی به خود گرفت و در آوریل به 140 دلار و پس از آن در دسامبر همان سال به 1000 دلار رسید. در این وضعیت جای هیچ تعجبی نیست که دلال ها به بازار ارزهای دیجیتال علاقه بسیاری نشان میدهند.

تعیین کنندگان قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین توسط هیچ مرجع مشخصی تعیین نشده است. قیمت ها توسط بازار تعیین میشود و فرآیند آن پیچیده و متفاوت است. به عنوان مثال میتوانید قیمت بیت کوین در سپتامبر 2019 را جستجو کنید و بگویید 10099 دلار بوده است. با این حال با گشت و گذار در وبسایت محبوب coindesk.com قیمت بیت کوین در آن تاریخ را 10114  دلار ببینید. درسایت دیگری به نام windex.com قیمت بیت کوین در همان تاریخ 1079 دلار ثبت شده باشد. علت این اختلاف مقادیر ، جایی است که اطلاعات از آنجا می آیند و هریک از این سه مرجع ذکر شده منابع اطلاعاتی مختلفی دارند. بیت کوین هرگز در یک مکان معامله نمیشود. در عوض آن را در مبادلات مختلف که به طور متوسط هرکدام قیمت های خاص خود را ، براساس معامله های انجام شده توسط صرافی معامله میشود. ایندکس ها قیمت ها را ازمنابع مختلف جمع آوری کرده و میانگین آن ها را خارج میکنند ، اما همه فهرست ها از داده های مشابه برای داده های خود استفاده نمیکنند. در حقیقت شما نمیتوانید از طریق این سایت ها بیت کوین معامله کنید زیرا آن ها تنها کاری که انجام میدهند جمع آوری اطلاعات مربوط به قیم ها است. اگر میخواهید بیت کوین بخرید یا بفروشید ، باید مبادله خاصی را انتخاب کنید که قیمت متوسط آن را داشه باشد. قیمت بیت کوین بسته به اینکه با چه کسی معامله میکنید هر لحظه ممکن است تغییر کند.

روش های شایع سرقت بیت کوین

عامل تعیین قیمت بیت کوین

 

نقدینگی و بهای ارزهای دیجیتال

به هرحال قیمت فوق العاده بی ثبات است و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین زیادند . این بی ثباتی تا حدی ناشی از نقدینگی است ، یعنی مقدار بیت کوین است که در هر زمان معینی از طریق بازار جریان دارد. اگر مردم دائما تجارت زیادی را با یک دارایی خاص انجام دهند ، تغییر قیمت ان برای هر شخص یا رویداد سخت تر میشود. مثلا فکر کنید به عنوان یک جریان آب ، اگر میخواهید با قرار دادن چند تخته چوب در یک مسیر کوچک مسیر جریان را تغییر دهید ، میتوانید این کار را انجام دهید ولی اگر بخواهید مسیر رود بزرگی مثل می سی سی پی را تغییر دهید فرآیند سخت تری در پیش خواهید داشت ، زیرا خیلی عوامل دیگری در این فرآیند تاثیر گذار خواهند بود. با ارزهای فیات مانند دلار امریکا و پوند انگلیس ، مردم هر روز حجم عظیمی داد و ستد میکنند. حجم معاملات انجام شده با استفاده از بیت کوین نسبتا اندک هستند ، به این معنی اینکه رویدادها کمی میتوانند تغییرات بیشتری روی ان بوجود بیاورند.
رویدادهایی که میتوانند قیمت بیت کوین را تغییر دهند
بازار بیت کوین تحت تاثیر خیلی چیزها میتواند قرار بگیرد. مثلا اگر یک دولت بزرگ تصمیم بگیرد با اجرای قوانینی ، مبادلات بیت کوین را کنترل کند ، این کار باعث سقوط قیمت آن میشود( مثل موردی که در چین اتفاق افتاد) همین اتفاق میتواند در وقایع جنایی نیز رخ بدهد . وقتی سایت تجارت مواد مخدر Silk Road که از بیت کوین به عنوان ارز رسمی خود استفاده میکرد بسته شد ، قیمت بیت کوین کاهش چشمگیری پیدا کرد. عوامل دیگیری نیز بر قیمت بیت کوین تاثیر میگذارند. تعداد بیت کوین مشخص است و آن ها با نرخ قابل پیش بینی تولید میشوند. مالکیت بیت کوین ها بصورت ناموزون توزیع میشود. برخی از غول های بیت کوین ( افرادی که بیت کوین های زیادی دارند) انبوهی از منابع را در اختیار دارند. همین عامل ، همراه با کمبود نقدینگی ، دستکاری بازار را برای افراد ممکن میکند. در بعضی موارد ، معامله گران بزرگی که بیت کوین را با حجم بالا میفروشند ، میتوانند قیمت را کاهش دهند. یکی از این معامله گران ناشناس با اسم مستعار bearWhale بازار را بطور موقت از این طریق خراب کرد. وقتی جایی صحبت از استراتژی معاملاتی بیت کوین شما میشود ، مراقب باشید. بیت کوین یک دارایی با ریسک بسیار خطرناک است و حتی با تجربه ترین معامله گران میتوانند در یک بازار بسیار غیرقابل پیش بینی و بی ثبات بازار پول خود را از دست بدهند. این راهی برای تقویت پتانسیل در آمد شما نیست.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *