اخبار, ارز دیجیتال, مقاله

قانون مربوط به ارز دیجیتال

وضعیت قانونی ارز دیجیتال در ایران

وضعیت قانونی ارز دیجیتال در ایران

اگر جزو اشخاصی هستید که در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال و مبادله آن ها فعالیت میکنید احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که وضعیت قانونی ارز دیجیتال در ایران به چه گونه میباشد؟ آیا خرید و فروش این ارز ها و تجهیزات ماینینگ و ماینر منع قانونی دارد یا خیر؟ برای گرفتن این جواب در دنباله این مقاله با ما همراه باشید.

منع قانونی استخراج ارز دیجیتال

از حدود دوسال پیش که زمزمه های استخراج ارز دیجیتال و استفاده از ریگ ماینرها در ایران به راه افتاد و عده ای را درگیر خود کرد ، تا امروز تغییرات زیادی چه از نظر سخت افزار و چه از نظر شرایط بازار این گونه ارزها در ایران پدید آمده است. کم کم سختی شبکه بالا رفت و ریگ ماینرها کارایی خود را ازدست دادند و دیگر ، با توجه به قیمت بالایشان صرفه اقتصادی نداشتند. در این زمان تحول بزرگی در زمینه سخت افزارهای ماینینگ پدید آمد ، و دستگاه هایی به نام ماینر یا اسیک ماینر وارد بازار شدند که به طور تخصصی به عملیات استخراج ارز دیجیتال میپرداختند. در زمان ورود این تجهیزات و بطور کلی عملیات استخراج به ایران ، با پدیده ای نو ظهور روبه رو بودیم که پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری داشت. و چنین بازار وسوسه انگیزی کلاهبرداران و افراد سود جو را جذب خود میکرد و در دوسال گذشته جنجال هایی نیز بپا کرد. در این شرایط وضعیت قانونی ارز دیجیتال در ایران به کلافی سر درگم مبدل گشت.

ارز دیجیتال

با تمام این تفاسیر مشکل منع قانونی استخراج ارز دیجیتال از جایی شروع میشد که ما با پدیده ای نو طرف بودیم و در متن قانونی ایران چنین جیزی پیش بینی نشده بود . نبود قانون برای خرید و فروش و مبادله این گونه ارزها باعث میشد که میدان برای کلاهبرداران باز شود. در چنین شرایطی بدلیل عدم وجود قانون ، پلیس فتا مسئولیت ، پیگیری کلاه برداری های صورت گرفته در زمینه ارزهای دیجیتال را به عهده نمی گرفت اما از نظر قانونی مبادله کردن اینگونه ارزها یا استفاده از آن ها منع قانونی نداشت و بسیاری از صرافی های داخلی اقدام به مبادله اینگونه ارزها با سایر ارزهای رایج میکردند.

ممنوعیت ورود ماینر و تجهیزات ماینینگ

با توجه به اینکه در حال حاضر قانونی برای دستگاه های استخراج ارز دیجیتال و ماینینگ وجود ندارد ، به همین دیل گمرک های مرزی ، محموله های دستگاه های ماینر و لوازم و تجهیزات ماینینگ را ترخیص نمیکنند. به همین دلیل تمامی ماینرهای موجود در بازار بصورت کاملا غیر قانونی وارد بازار ایران شده و قاچاق میباشند. بنا براین هیچ شرکتی امکان واردات قانونی هر گونه سخت افزار ماینینگ را نداشته و ندارد.

منع قانونی ارز دیجیتال

این ها به این معنا نیست که عمل ماین کردن یا استخراج ارز دیجیتال منع قانونی دارد، دار واقع بهتر است بگوییم تنها مسئله این است که هنوز برای ارزهای دیجیتال در نظام قانونی ایران ، قانون خاصی وجود ندارد. فروشگاه تهران ماینر نیز با توجه به شرایط قانونی کشور و تا زمانی که تاییدیه قانونی برای واردات و فروش ماینر و تجهیزات ماینینگ تصویب نشود به فروش تجهیزات جانبی ماینینگ ، قطعات یدکی و ارائه خدمات تعمیرات میپردازد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *