ارز دیجیتال, بیت کوین, مقاله

قیمت بیت کوین چگونه تعیین میشود؟

استخراج قیمت بیت کوین

نحوه مشخص شدن قیمت بیت کوین

همانطور که میدانید بیت کوین یا بطور کلی ارز های دیجیتالی موقعی که طراحی میشدند ، با هیچ ارزی ، از ارزهای بین المللی رایج مانند دلار و یورو قابل قیمت گذاری نبودند و به مرور تقاضا عامل اصلی قیمت گذاری آن برمبنای یک ارز خاص ( مثلا دلار) شد. نکته مبهم در این قضیه جایی خود را نشان میدهد که هیچ پشتوانه فیزیکی مثلا طلا یا نفت پشت این ارزها نیست و نمیتوان مشخص کرد دقیقا چطور این ارزها قیمت گذاری میشوند. در این مقاله به بررسی نحوه مشخص شدن قیمت بیت کوین میپردازیم. با تهران ماینر همراه باشید.

عرضه و تقاضا عامل تاثیر گذار

همانطور که گفتیم قیمت بیت کوین ( بطور کلی ارزهای دیجیتال ) بر مبنای عرضه و تقاضا مشخص میشوند و این عامل تنها دلیل بالا یا پایین رفتن قیمت است ( همانطور که شاهد هستیم با وجود پا به عرصه گذاشتن ارزهای دیجیتالی که از نظر فنی حتی از بیت کوین بهتر هستند بازهم بیت کوین که گران ترین ارز دیجیتال است و تنها دلیل و منطق پشت این قضیه تقاضای بالا برای بیت کوین است ). تا اینجا داستان را در ذهن خود نگه دارید ، مشکل از جایی پیش می آید که پشتوانه ، سرمایه یا سیستم بانکی مشخصی پشت این ارزها نیستند ، بدون شک این سوال پیش می آید پس چطور بر اساس دلار قیمت گذاری میشوند و سایت های معروفی که دائما قیمت بیت کوین را بصورت لحظه ای و آنلاین نشان میدهند ، از کجا این قیمت ها را محاسبه میکنند. حقیقت این است که بیت کوین بصورت جهانی در بازارهای کوچک بزرگی از صرافی های بزرگ گرفته تا شبکه های کوچک زیر زمینی یا حتی دارک وب در حال خرید فروش و معامله است و اغلب قیمت ها در این معاملات کاملا توافقی است . سایت ها و صرافی های معتبر اکثرا قیمت هایی که ارائه میکنند بسیار نزدیک به هم است و قیمت آنلاین بیت کوین هر چند نه دقیق و حدودی بصورت لحظه ای استخراج میشود. خب تا به این جای کار نحوه مشخص شدن قیمت بیت کوین در سطح جهانی معلوم شد . این قیمت گذاری منطقی و منصفانه بنظر میرسد اما با این حال چه عاملی میتواند باعث شود که قیمت بیت کوین ارائه شده توسط سایت صرافی ها تا این حد به یکدیگر نزدیک باشد.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

نحوه مشخص شدن قیمت بیت کوین

 

استخراج قیمتی ارز دیجیتال

شاید عبارت استخراج قیمت بیت کوین با کاری که صرافی ها برای نحوه مشخص شدن قیمت بیت کوین انجام میدهند خیلی غیرمعمول بنظر نرسد.  اما در واقع همین اتفاق می افتد و عامل دیگری در این موضوع دخیل نیست. اغلب وبسایت ها و صرافی های معتبر دارای سرورهای قدرتمندی هستند که به ثبت معاملات لحظه ای و قیمت مبادله شده در معامله ( البته با حفظ حریم شخصی طرفین معامله ) دسترسی دارند ، این سرورها این اطلاعات را از بازارهای نقاط مختلف دنیا کسب میکنند و با پردازش این اطلاعات یک عدد میانگین را برای قیمت لحظه ای بیت کوین ثبت میکنند . اطلاعات ورودی این سرورها دائما و بصورت ریل تایم ، لحظه ای در حال بروزرسانی است . به همین دلیل است که نوسانات به سرعت مشخص میشود. هرچه پراکندگی اطلاعاتی که دریافت میشوند بیشتر باشد قیمت ها دقیق تر است. جمع بندی در این مقاله نحوه قیمت گذاری برای بیت کوین در سطح جهانی مشخص شد و دانستیم این قیمت ها از کجا پدیدار میشود. اما اگر کمی باهوش باشید ( که بدون شک هستید ) متوجه میشوید که نوسانات بزرگ در قیمت بیت کوین چرا پدید می آیند ، هر وقت یک نوسان بزرگ در بیت کوین پدید آمد میتوان گفت که در همان لحظه یک معامله کلان بر پایه بیت کوین انجام شده است و حجم این معامله به قدری بوده که قیمت بیت کوین در یک لحظه بطور شگفت آوری تحت شعاع قرار داده است. متاسفانه اغلب این گونه معاملات مربوط به معاملات بزرگ غیرقانونی یا مربوط به اختلاص های بزرگ سیاسی است که با توجه به سیستم شبکه بلاک چین غیرقابل ردیابی است اما احتمالا بعد این اتفاق بزودی اخبار عجیب غریبی به گوش شما میرسد!!!!!

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *