ارز دیجیتال, مقاله

مفهوم ارز دیجیتال و اعتبار آن در سال 2020

بیت کوین در سال 2020

مفهوم ارز دیجیتال در سال 2020

ارز های دیجیتال از زمان ظهورشان در سال 2009 تا کنون تحولات زیادی را پشت سر گذاشته اند ، بطوری که در آستانه سال 2020 ، به شکلی در آمده اند که تا به حال اصلا وجود نداشته اند ، در این مقاله به بررسی دقیق مفهوم ارز دیجیتال در سال 2020 میپردازیم.

دکتر جینا سی پیترز استاد یار آموزشی در گروه اقتصاد دانشگاه شیکاگو و عضو پژوهش در مرکز کمبریج برای امور مالی جایگزین در این داشنگاه است. بحثی حل نشده در مورد چگونگی تمرکز زدایی در یک سیستم کاربری توزیع شده وجود دارد حتی اگر تمرکز زدایی در پرداخت های همتا به محرک بیت کوین باشد. من شخصا رویکردی را میپسندم که که به حضور کاربران در یک گروه و حزب خاص وابسته نیست.به این روش فکر کنید :” اگر کسی تمایل داشته باشد در کره شمالی میتواند از آن استفاده کند.” (یعنی یک سیستم بیت کوین که به مجوزهای کمی نیاز دارد.) و آیا ممکن است یک قدرت مانند چین جلوی دسترسی و استفاده من را بگیرد؟

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

مفهوم ارز دیجیتال در سال 2020

کیف پول لیبرا فقط به افرادی که شناسه دولتی داشته باشند امکان استفاده از خدمات کیف پوبل را میدهد. این سوال بوجود می آید که این پروژه چگونه الزامات AML/KYC را برآورده میکند. این سیستم قصد دارد از بلاک چین مجاز استفاده کند ، و در حال حاضر مشخص نیست در صورت وجود در از سیستم ضد آن استفاده میکند یا نه.

بنابراین در حالی که لیبرا ( ارز دیجیتال فیس بوک ) از بلاک چین استفاده میکند ، بدلیل اینکه کاملا غیر متمرکز است ، آن را به شدت مستلزم نمیداند : با حذف بلاک چین پروژه میتواند راهی برای ادامه قابل ملاحظه بدون تغییر در عملکرد خود پیدا کند. با وجود این بهترین توصیفی که میتوانیم برای لیبرا ارائه کنیم ، این است که لیبرا ، را ” رمزنگاری بر روی زنجیره مجاز بنامیم.”

این زبان مبهم در ورد رمزنگاری اهمیت ویژه ای دارد. در سال 2019 شاهد تحقیقات گسترده در زمینه ارزهای دیجیتال توسط گروه های زیادی بودیم که علاوه بر موانع سیاسی موانع بازاریابی خالص مربوط به این قضیه را بررسی کردند.

در جلساتی که برای بررسی تایید قرار دادن لیبرا برگزار شد ، تاکید شد که جامعه رمزنگاری شده فورا باید راهنمایی در مورد اینکه باید اجازه دهیم پروژه هایی که بدون تمرکز زدایی باید اجازه قرار گرفتن در فهرست ارزهای دیجیتال داشته باشند ارائه کنیم. این چیزی فراتر از بلاک چین مجاز است . این قضیه خود باعث بوجود آمدن سوالاتی در مورد عدم تمرکز سیستم های اثبات ، بودجه و نگهداری میگردد. بطور لفطی باید بین پروژه هایی که متمرکز هستند و از بازاریابی بلاک چین بهره میبرند با پروژه هایی که اساسا نیاز دارند که هریک از شرکت کنندگان بتواند از حضور یک نماینده مشخص در سیستم جلوگیری کند تمایز قائل شویم.

مقایسه بیت کوین با لیبرا

آینده ارز دیجیتال

بدون در نظر گرفتن این تمایز وقایع سال 2019 به ما ثابت کرد پروژه هایی مانند لیبرا و بیت کوین حتی اگر از نظر اصولی با یکدیگر در تضاد باشند ، به عنوان ارز دیجیتال قابل مقایسه در نظر گرفته میشوند. این موضوع زمانی مورد توجه قرار میگیرد که علاو بر لیبرا بزودی پروژه های بان مرکزی کشورهای مختلف در حال وارد شدن به این حوزه میباشند.

ورود بانک های مرکزی به فعالیت در زمینه بلاک چین به سال 2015 و شروع آن ها به آزمایش فناوری بلاک چین باز میگردد. آزمایش ها هیچکدام پروژه رمزنگاری نبودند : بانک های مرکزی در حال استفاده از بلاک چین (یا DLT) به عنوان بخشی از یک به روز رسانی بالقوه در بانک داری کلان بودند . مشهور ترین پروژه مربوط به جسپر بانک کانادا است ، گرچه هنگ کنگ ، روسیه ، افریقای جنوبی و بانک انگلستان نیز در این زمینه فعالیت کردند.

نتایج این پروژه ها و آزمایش ها تا امروز این است که فناوری DLT به هیچ وجه مناسب نیستند و همین نتایج باعث کاهش شدید استفاده از فناوری DLT شد. اما برخی از بانک های مرکزی اخیرا پروژه هایی را شروع کرده اند که میتواند به خدمات پرداخت دیجیتالی منجر گردد.

نخستین پروژه ونزروئلا ، با توجه به حمایت دولت از آن شکسته و مشروعیت آن مشکوک است. سایر پروژه های معتبر شامل  پروژه باهاما ، یووآن دیجیتال چین ، e-krona سوئد ، و اروگوئه است.بانکداری مرکزی در ارجاع این پروژه ها به عنوان ” ارزهای دیجیتال بانک مرکزی” تلاش میکنند و سعی میکنند آن ها را به عنوان رمزنگاری دسته بندی نکنند.توجیه بانک مرکزی این است که عدم تجمع یک دارایی مطلوب در بانک مرکزی میتواند به جلوگیری از فرار مالیاتی کمک کرده و سیستم های پرداخت کیفری را فعال کند.

بنابراین در حالی که میتواند پول دیجیتال را بهبود ببخشد ، ممکن است یک ارز دیجیتال طراحی شده توسط بانک مرکزی شبیه یک رمزنگاری غیر متمرکز باشد.ارزهای دیجیتال برنامه ریزی شده توسط بانک های مرکزی بیت کوین نیستند بلکه توسط دولت صادر میشوند.آن ها بیشتر نوعی کارت اعتباری با پشتوانه دولت ها هستند ، جایی که معاملات شما قابل پیگیری ، بررسی و با هویت مالیات دهنده شما هستند.

یک پروژه CBDC برای تمایز خود از سیاست های فعلی بانک مرکزی به روشی تمایل دارد که به تمرکز نیازی نباشد.یک سیاست پولی با نرخ بهره منفی ” به سادگی مستلزم عدم پذیرش همه فرم های پول جایگزین است.

خرید بیت کوین

آینده و تحولات بیت کوین

حساب های موجود در بانک ها به هیچ وجه به پرداخت دیجیتال نیاز ندارند. اگر هدف ، شناسایی مالیات دهندگان نظارت دولت به معاملات باشد ، یک CBDC غیر متمرکز که به همه امکان میدهد بدون مجوز به آن بپیوندندهرگز تایید و اجرایی نمیگردد. از قضا CBDC با تمرکز نظارت میتواند چیزی باشد که بیت کوین را به عنوان فناوری مخالف آن شکست میدهد.

زیرا این امر میتواند خرید یا واریز از یک شبکه شناسایی نشده را غیر ممکن کند. تفاوت اصلی بین لییبرا و بیت کوین در این است که یکی متمرکز و دیگری غیر متمرکز است . تفاوت اصلی بین لیبرا و CBDC در این است که یکی نشانه معاملات دیجیتال و است که توسط یک شرکت خصوصی صادر میشود و دیگری توسط دولت.

استدلال های قوی و مهمی وجود دارد که هر پروژه را به عنوان بهترین یا بدترین نوع پول دیجیتال را نشان میدهد.آنچه باید به سال 2020 برسانیم این است که این بحث ها ، بحثی نبوده که قانونگذار و تنظیم کننده آن در سال 2019 هنگام بحث در مورد ملاقات داشتند. از نظر آن ها لیبرا و بیت کوین هردو جزو ارزهای دیجیتالی هستند زیرا جزییاتی برای ایجاد تمایز دقیق تر برای آن تعریف نکرده ایم. در حال حاضر به نظر میرسد که این عدم تمایز در سال 2020 ، هنگامی که دولت ها مختلف شروع به آزمایش ( شاید صدور) نسل بعدی CBDC ها میکنند ، بدون حاصره ادامه خواهد داشت.

مفهوم ارز دیجیتال در سال 2020 با مفهوم اولیه آن تفاوت بسیار زیادی پیدا کرده است این تغییرات میتواند به دلیل افزایش کاربردهای فناوری بلاک چین بوده باشد اا چیزی که مشخص است هر مفهومی که برای ارزهای دیجیتال در سال 2020 توصیف شود ، در آینده ثابت نخواهد بود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *