ارز دیجیتال, ماینینک, مقاله

مفهوم Dex در ارزهای دیجیتال

دکس چیست | Dex چیست

در این نوشته میخواهیم به بررسی سوال Dex چیست و معنی آن در واژگان ارز دیجیتال بپردازیم. دکس یا Dex در ارزهای دیجیتال به اصطلاح مبادله غیر متمرکز همتا میگویند. Dex نوعی مبادله است که توسط یک کد اجرا میشود.

این سیستم معمولا به عنوان یک برنامه غیر متمرکز وجود دارد.این مکان جایی است که مردم میتوانند ارزهای رمز پایه را بدون واسطه مبادله کنند. در معاملات مربوط به Dex هر معامله روی بلاک چین ثبت میشود. Dex نقش یک واسطه در یک مبادله متمرکز را ایفا میکند.

یک مثال ساده از Dex  مبادله Etherdelta است. Etherdelta در واقع یک توکن مبادله ای است که به عنوان Dapp وجود دارد و از بلاک چین اتریوم استفاده میکند. اگرچه Dex هنگام معامله هیچ واسطه ای نخواهد داشت ( کلیه معاملات بین دوهمکار است) ، اما بطور کلی توسعه دهندگانی وجود دارند که بستر و جنبه های Dex را پشتیبانی میکنند بنابراین به طور کامل غیر متمرکز نمیشوند.

مفهوم Dex

در مجموع یک DApp به یک انتها نیاز دارد که آن روی بلاک چین رمز گذاری نمیشود به همین دلیل تا حدی نیاز به مدیریت دارد. به همین ترتیب یک گروه از توسعه دهندگان ممکن است کار خود را روی کد ها انجام دهند . در مجموع میزان کنترل خارجی با ارز مبادله ای متفاوت است.

ما از آنجایی که کد باید توسط شخصی خاصی نوشته شود ، به طور کلی یک Dex کاملا غیر متمرکز است ، فقط بصورت ص قابلیت مبادله دارد. از آنجایی که معاملات ثبت شده روی Dex در صفحه اصلی ثبت شده است :
  • در صورت تراکم و ترافیک بالای تراکنش ها میتواند کند باشد.
  • هیچ راهی برای معکوس کردن تراکنش وجود ندارد ، یعنی حتی اگر تصادفی معامله بدی انجام دادید هیچ راهی برای خنثی کردن آن با Dex وجود ندارد.
در حال حاضر خرید ماینر از سایت تهران ماینر بدلیل مسائل قانونی همچنان امکان پذیر نمیباشد ، اما همچنان تعمیر ماینر پذیرفته میشود ، پیش از ارسال ماینر برای تعمیر لطفا هماهنگی صورت پذیرد.
 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *