ارز دیجیتال, بیت کوین, ماینینک, مقاله

تفاوت اصلی بیت کوین با بیت کوین کش

تفاوت بیت کوین با بیت کوین کش

تفاوت بیت کوین با بیت کوین کش

آیا میدانستید بیت کوین اکش از خود بیت کوین بوجود آمده؟ بله کاملا درست است گره های بیت کوین کش زمانی جزو بلاک چین بیت کوین بوده اند. بیت کوین کش از یک هارد فورک بیت کوین بوجود آمده.  ولی این سوال بوجود می آید که کدام یک را باید برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم. تفاوت های این دو در چیست ؟ در پایان این مقاله به جواب سوال های خود در باره تفاوت بیت کوین با بیت کوین کش میرسید .  با تهران ماینر همراه باشید. توصیه میشود مقاله فورک ارز دیجیتال را نیز مطالعه کنید.

در ادامه تاریخچه و پتانسیل هریک را بررسی میکنیم و شما به درک عمیقی در این مورد که روی یکی یا هردو سرمایه گذاری کنید خواهید رسید.

گذشته بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که سال ها زمان برد تا دشناخته شود. این ارز مثل همه ارزهای رایج قابلیت استفاده برای خرید و فروش و مبادلات کلا و خدمات را داراست. تکنولوژی بلاک چین ساخته شده تا از جعل جلوگیری کند و جالب تر اینکه این فناوری به هیچ گروه ، حزب وابسته نیست و توسط هیچ دولتی صادر و کنترل نمیشود.

به عنوان مثال دلار که توسط دولت امریکا صادر میشود توسط بانک ها تحت کنترل قرار دارد.

مقایسه بیت کوین با بیت کوین کش

وقتی شما دلار به حسابی دلار مبادله میکنید برای پردازش و تایید مبادله از پشتیبانی بانک کمک میگیرید. اما بیت کوین ( در کل ارزهای دیجیتال ) توسط هیچ دولتی کنترل نمیشوند. معاملات روی بلاک چین روی کامپیوترهایی که بلاک چین را اجرا میکنند تایید میشود ، و این کامپیوترهامیتوانند هر جای دنیا و در اختیار هرکسی باشند ، به همین دلیل شبکه بلاک چین ، شبکه ای غیر متمرکز است.

معاملات انجام شده هر بلوک در بلاک چین ذخیره و ارسال میشوند. کامپیوترها با حل یک معادله پیچیده ریاضی کل بلوک تحت معامله را بررسی میکنند. وقتی معادله حل شد  معاملات تایید و بیت کوین تولید میشود. این فرآیند را اصطلاحا ماینینگ میگویند.
تفاوت بیت کوین با اتریوم
تعداد کل بیت کوین های موجود روی 21 میلیون عدد محدود شده است. حتی اگر با فرض ماین شدن 16 میلیون بیت کوین تا الان ، زمان زیادی طول میکشد که به 21 میلیون برسد.

دلیل آن هم این است که هر 4 سال یک بار میزان بیت کوین موجود در هر بلوک به نصف کاهش میابد. هرچه تعداد افرادی که برای بدست آوردن بیت کوین تلاش میکنند بیش تر شود سرعت ماین کمتر و قیمت بیت کوین بیشتر میشود ، به همین دلیل اغلب فعالان در حوزه ماین بیت کوین از این شرایط عصبانی هستند.

در حال حاضر ، بیت کوین با ارزش ترین ارز دیجیتال موجود در بازار است. این در حالی است که سایر ارزهای دیجیتال موجود در پی پیشی گرفتن از بیت کوین کاهش تسلط آن بر دنیای ارزهای دیجیتال هستند، و البته تعداد معدودی از آن ها نزدیک هم شده اند. بیت کوین کش یک فورک از بیت کوین است.

فورک بیت کوین

چند مورد فورک بیت کوین وجود دارد. اما هیچ کدام از آن ها به بزرگی بیت کوبن کش شناخته نشده اند. فورک یک ارز دیجیتال زمانی اتفاق می افتد که کد مربوط به ارز دیجیتال بروز شود ، در چنین شرایطی این تغییرات فقط توسط برخی کامپیوترهای شبکه تایید و شناخته میشوند و توسط برخی دیگر ناشناخته میمانند دراین حالت فورک رخ داده است. توصیه میکنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله فورک ارز دیجیتال را نیز مطالعه کنید. در چنین شرایطی شبکه بلاک چین اصلی تغییر نمیکند اما نودهای ( گره های) به روز شده از شبکه اصلی جدا شده و یک بلاک چین جدید بوجود می آورند در چنین حالتی سکه های موجود در گره های جدا شده تغییر میکنند و به نوعی منحصر به فرد میشوند در این شرایط ، نوعی ارز جدید بوجود می آورند و هرکسی که سکه های خود را روی آن بخش از بلاکچین نگه داشته بود خود به خود سکه هایش تبدیل به سکه های ارز جدید بوجود آمده میشوند.

تفاوت بیت کوین با بیت کوین کش

پس هنگامی که بیت کوین فورک داد خود به خود تعدادی از کاربران معادل بیت کوینی که داشتند بیت کوین کش دریافت کردند. بیت کوین کش یک ارز دیجیتال است که شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارا است.

( مثل تمام ارزهای دیجیتال دیگر) و مثل یک ارز دیجیتال مستقل کار میکند. بیت کوین کش در سال 2016 پدید آمد و بسیار جدید تر از بیت کوین است ( بیت کوین در سال 2009 بوجود آمد.) بیت کوین کش از فورک بیت کوین بوجود آمد علت آن هم این بود که توسعه دهندگان بیت کوین میخواستند تغییرات مهمی در بیت کوین بجود آورند.

توسعه دهندگان بیت کوین در شرایط نمیتوانستند در مورد تغییراتی که میخواستند بوجود بیاورند با هم به توافق برسند همین باعث شد گروهی از آن ها بیت کیون را مجبور به ایجاد نسخه جدیدی از همان کد با تغییر کردند.

در زیر به تغییراتی که باعث تفاوت بین بیت کوین و بیت کوین کش شد اشاره میکنیم :
  • بیت کوین کش هزینه نقل و انتقالات پایین تری دارد ، بنابراین انجام معاملات در بیت کوین کش ، صرفه جویی در هزینه های بیت کوین را به همراه دارد. هزینه هر معامله برای بیت کوین میتواند یک دلار باشد ( برای بیت کوین کش 2/0 ) که این هزینه قبلا تا 25 دلار نیز افزایش پیدا کرده بود.
  • بیت کوین کش سرعت انتقال بالایی دارد بنابراین مثل بیت کوین حتما لازم نیست ده دقیقه برای انتقال صبر کنید.
  • بی کوین کش قابلیت اجرای معاملات بیشتری را داراست ، این بدین معناست که افراد بیشتری میتوانند هم زمان به معامله بیت کوین کش بپردازند.
  • علت تمام این تفاوت ها در این است که یک بلوک بیت کوین کش 8 برابر بزرگتر از یک بلوک بیت کوین است این باعث میشود بیت کوین کش سریع تر ، ارزان تر و مقیاس پذیرتر از بیت کوین باشد. همین عامل باعث میشود بیت کوین کش روز به روز بیشتر از بیت کوین شود.

جنگ قیمت بیت کوین و بیت کوین کش

همانطور که پیش از این هم گفته شد ارزهای دیجیتال قیمت خود را با توجه به میزان مقبولیت ، معاملات و تقاضا بدست می آورند. ما میتوانیم آن ها را از نظر بازده سرمایه گذاری و رشد ارزش آنالیز کنیم.  هردوی بیت کوین و بیت کوین کش دارای ارزش هستند. بیت کوین تا امروز با ارزشترین ارز بوده اما بیت کوین کش بخاطر جذابیت هایی که دارد به سرعت مخاطبان را مجذوب خود و به سرعت رشد میکند.

از ظهور بیت کوین کش زمان زیادی نمیگذرد و هنور در حال بدست آوردن جایگاه در بین ارزهای دیجیتال است . بسیاری از مردم فکر میکنند بیت کوین کش حجم خوبی از بازار بیت کوین را بدست می آورد و تبدیل به ارز مرجع در دنیای ارزهای دیجیتال میشود. دلیل این امر این است که بیت کوین کش به موضوع مقیاس پذیری که بیت کوین با آن روبرو است پرداخته و به افراد بیشتری امکان استفاده از آن را با سهولت و هزینه کمتر میدهد.

اگر جامعه توسعه دهندگان بیت کوین راهی برای توافق با بروز رسانی متقابل بیت کوین برای رفع مشکلات خود پیدا نکنند ، ممکن است بیت کوین در نبرد با بیت کوین کش از بین برود. این بدین معناست که ممکن است افراد بیشتری بیت کوین کش را بعنوان ارز مرجع خود برای معاملات در نظر بگیرند.
تفاوت بیت کوین با لایت کوین

مقایسه ویژگی های بیت کوین و بیت کوین کش

  • مزیت های بیت کوین کش
مزیت اصلی بیت کوین کش هزینه کمتر و استفاده سریع تر است. یعنی بعبارت دیگر مقیاس پذیرتر است و افراد بیشتری میتوانند روی شبکه بلاک چین هم زمان تراکنش داشته باشند. تیم توسعه دهنده آن طوری برنامه ریزی کرده اند که شبکه راه حل های سریع تری پیدا کند و بلاک چین ها مقیاس پذیرتر باشند.

این قابلیت نوید آینده بزرگی برای مورد مقبولیت قرار گرفتن بیت کوین کش میدهد. همین مقیاس پذیری بالا به این ارز امکان جابجایی بیشتر بین صرافی ها میدهد. هروقت قیمت آن بالا برود یک دارایی بزرگ و سرمایه گذاری معتبر در برابر بیت کوین است ، بیت کوین باید روزی تسلط خود به بازار را از دست بدهد.
  • معایب بیت کوین کش
اعتماد بیت کوین کش به سرمایه گذاران ، اندازه بیت کوین نیست . همچنین نفوذ آن در بازار و نرخ پذیرش آن بسیار پایین تر از بیت کوین است. این موضوع ارتباط مستقیم با جدیدتر بودن این سکه نسبت به بیت کوین دارد. در حالی که قیمت بیت کوین کش 10-15 درصد بیت کوین است ، اما هزینه های استخراج آن تقریبا با بیت کوین یکسان است. یعنی کسی که بیت کوین کش استخراج میکند 50 تا 60 در صد سود کمتری از کسی که بیت کوین استخراج میکند بدست می آورد. به همین دلیل ماینرها بیت کوین کش را کمتر از بیت کوین ماین میکنند.

در نهایت وقتی صحبت از معاملات میشود بیت کوین کش معاملات کمتری نسبت به بیت کوین دارد و باعث میشود نسبت به بیت کوین مقدار قابل توجهی ارزان تر باشد. همه این عوامل در پایین تر بودن قیمت بیت کوین نسبت به بیت کوین کش موثر است.

معایب بیت کوین در مقایسه با بیت کوین کش

ضعف های بیت کوین در برابر بیت کوین کش بیشتر موارد مربوط به مقیاس پذیری را پوشش میدهد. بیت کوین قدیمی تر ، کندتر است و در هر تراکنش هزینه های بالاتری به همراه دارد ، همین میتواند نقطه آسیب پذیر بیت کوین باشد و باعث از بین رفتن سلطه آن در بازار ارزهای دیجیتال شود. نقطه ضعف دیگر بیت کوین در برابر بیت کوین کش ( یا حتی سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم ) عدم اتحاد توسعه دهندگان آن است. بنظر میرسد آن به گروه هایی تقسیم میشوند و رهبری مشخصی ندارند. این امر باعث میشود که اجرای راه حل های مقیاس پذیری توافق و اجرا در شبکه را دشوار کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *