ارز دیجیتال, بیت کوین, لایت کوین, ماینینک, مقاله

تفاوت بیت کوین و لایت کوین

تفاوت بین بیت کوین و لایت کوین

تفاوت بیت کوین با لایت کوین

تفاوت بیت کوین با لایت کوین موضوع اصلی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. در گذشته به مقایسه بیت کوین با اتریوم پرداختیم و نقاط قوت و ضعف هرکدام را بررسی کردیم. در این مقاله میخواهیم تفاوت بیت کوین و لایت کوین را بررسی کنیم با تهران ماینر همراه باشید.

در سال های اخیر ارزهای دیجیتال به محبوبیت بی سابقه ای رسیده اند. اوج این محبوبیت برای بیت کوین است که با ظهور خود به عنوان اولین ارز دیجیتال در سال 2009 به نوعی پدر این گونه ارزها شد. از سال 2009 تا کنون ارزهای دیجیتال زیادی وارد این حوزه شده و حداقل 20 روز توسط سایت های مهم اخبار مالی ردیابیس میشوند.

در بین تلاطم دریای ارزهای دیجیتال ، ارزی به نام لایت کوین مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. در واقع توسعه دهندگان لایت کوین میگویند قصد آن ها این بوده که اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیریم لایت کوین نقره این ارزها خواهد بود.

بیت کوین مقابل لایت کوین

بین بیت کوین و لایت کوین ویژگی های مشترک بسیاری وجود دارد. شاید ساده ترین تشابه ممکن این باشد که هردو ارز بر مبنای کد (رمز ) هستند.

در شرایطی که ارزهای فیات ، مانند دلار امریکا یا ین ژان برای مشروعیت خود به ساز و کار سیاسی و حقوقی وابسته اند ، ارزهای دیجیتال فقط به شبکه رمزنگاری شده خود وابسته اند. با تمام این تفاسیر بیت کوین و لایت کوین دارای تفاوت هایی هستند که هرکدام از آن ها را به تنهایی منحصر بفرد میکند.

لایت کوین

یکی از مهمترین تفاوت های بیت کوین با لایت کوین تعداد سکه هایی است که رمزنگاری هرکدام میتواند تولید کند. در مرحله است که لایت کوین خود را نشان میدهد. شبکه بیت کوین طوری طراحی شده که نهایتا 21 میلیون بیت کوین را در خود جا دهد این در حالی است که شبکه لایت کوین تا 84 میلیون لایت کوین را نیز در خود جا میدهد.

در تئوری چنین سیستمی مزیت مهمی برای لایت کوین میباشد اما تاثیر آن در دنیای واقعی عملا بسیار ناچیز است. دلیل این امر این است که هم بیت کوین و هم لایت کوین هر دو به مقادیر تقریبا نا متناهی تقسیم میشوند.

تفاوت بیت کوین با لایت کویندر واقع حداقل مقدار بیت کوین قابل انتقال صد میلیونیم بیت کوین یا همان یک ساتوشی است ، بنابراین کاربران این ارز خیلی راحت میتوانند در خرید کالا و خدماتی که حتی قیمت بسیار پایینی دارند از آن استفاده کنند.
  • لایت کوین تعداد سکه های بیشتری را ارائه میکند که از نظر تاثیر روانی روی کاربر امتیاز بزرگی نسبت به بیت کوین بخاطر اینکه هنوز قیمت یک واحد آن کم تر است ، داشته باشد.
در نوامبر 2013 ریچارد براون مدیر IBM چشم اندازی را مطرح کرد که برخی از کاربران بجای کسری از واحد ، معاملات را در کل واحدها ترجیح دهند. این یک مزیت بالقوه برای litecoin  است.  با تمام این تفاسیر حتی اگر این مسئله صحت داشته باشد ، مشکل میتواند خیلی ساده از طریق نرم افزارهای ساده ای که در کیف پول دیجیتال  ارائه شده و از طریق آن ها معاملات بیت کوین صورت میگیرد حل شود. همین میتواند عاملی برای کاهش فشار روانی معامله در کسری باشد.

تفاوت های اساسی لایت کوین و بیت کوینبا اینکه معاملات فنی در هر دو شبکه بلافاصله اتفاق می افتد ( بیت کوین و لایت کوین ) ، اما برای تایید سایر معاملات شبکه زمان لازم است.براساس داده های بلاک چین اینفو ، مدت تایید معاملات بیت کوین در هر معامله تقریبا 10 دقیقه است ، هرچند این امر میتواند ، بسته به سختی شبکه کمتر یا افزایش پیدا کند.

همین عملیات روی شبکه لایت کن حدودا 5/2 دقیقه طول میکشد ومیتواند عاملی برای جذب سرمایه گذار بیشتر باشد. مثلا شخصی کالایی را در ازای بیت کوین میفروشد  در چنین حالتی شخص باید 4 برابر زمانی که در صورت استفاده از لایت کوین نیاز داشت صبر کند.

از سویی دیگر مبادله کنندگان میتوانند قبول کنند که معاملات را بدون انتظار برای تایید انجام دهند. امنیت چنین معاملاتی این روزها موضوع بحث و گفتگو در حوزه ارزهای دیجتال است.

اختلاف بین بیت کوین و لایت کوین

اصلی ترین تفاوت های بیت کوین و لایت کوین الگوریتم بکار رفته در آن هاست. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 و لایت کوین از الگوریتمی نسبتا جدیدتر به نام اسکریپت استفاده میکند. اهمیت اصلی الگوریتم های مختلف ، تاثیر آن ها بر روند استخراج سکه های آن هاست.

در هر دو ارز بیت کوین و لایت کوین ، روند تایید معاملات به قدرت محاسبه قابل توجهی نیاز دارد. بعضی از اعضای شبکه که به عنوان ماینر شناخته میشوند ، منابع محاسباتی (ماینرها) خود را برای تایید معاملات سایر کاربران قرار میدهند.

در ازای اینکار ماینرها با کسب واحدهای ارزی شناخته شده پاداش دریافت میکنند. الگوریتم SHA-256 از نظر ساختار پیچیده تر از Scrypt است که همین پیچیدگی امکان درجه بیشتری از پردازش موازی را به آن میدهد.

الگوریتم ارزهای دیجیتال

فرق بیت کوین با لایت کوینچنین قابلیتی باعث شده که ماینرهای بیت کوین بتوانند در سال های اخیر از روش های کارآمدتری برای استخراج بیت کوین استفاده کنند. استفاده از اسیک ماینرها متداول ترین روش استخراج بیت کوین است. این سخت افزارها برخلاف روش های دیگر استخراج که با استفاده از cpu  و gpu است ، از تراشه هایی اختصاصی برای ماین کردن استفاده میکنند.

نتیجه ساخت چنین دستگاه هایی ساده شدن استخراج بیت کوین بصورت روزمره برای همه است. در مقابل الگوریتم scrypt به گونه ای طراحی شده که امکانات کمتری برای ایجاد سخت افزار سفارشی شده برای آن وجود داشته باشد.

این امر باعث شده که اکثر مفسران ، رمز ارزهای مبتنی بر scrypt مانند litecoin را برای کاربرانی که تمایل به مشارکت در این شبکه دارند را به عنوان ماینر در نظر بگیرند. در حالی که برخی از تولید کنندگان اسیک ماینر ( asicماینر) ، ماینر مخصوص الگوریتم scrypt  (لایت کوین ) را به بازار عرضه کرده اند ، دسترسی آسان تر به معدن استخراج هنوز یک واقعیت است اما همچنان بیشتر استخراج لایت کوین برپایه cpu  و gpu است.

در شرایطی که امروزه بیت کوین و لایت کوین میتوانند طلا و نقره دنیای مجازی باشند ، تاریخ نشان داده است که وضع موجود میتواند فقط در چند ماه تغییر کند ، در حال حاضر حتی نمیتوان گفت تمام ارزهای دیجیتال که تا امروز شناختیم ، قدرت خود در ماه ها و سال های بعد حفظ میکند یا خیر.

جمع بندی نهایی

  • بیت کوین در سال 2009 معرفی و عرضه شد در حالی که لایت کوین و سایر ارزها بعدا به آن افزوده شدند.
  • ارزش بازار بیت کوین 67 میلیارد دلار است در حالی که لایت کوین کمتر از 3 میلیارد دلار میباشد.
  • لایت کوین میتواند تعداد بیشتری سکه تولید کند و سرعت انتقالات آن هم از بیت کوین بیشتر است ، اما این عوامل بیشتر تاثیر روانشناختی برسرمایه گذاری دارد و چندان تاثیری بر ارزش واقعی آن نمیگذارد.
  • بیت کوین و لایت کوین از الگوریتم های متفاوتی استفاده میکنند : بیت کوین از الگوریتم SHA-256 و لایت کوین از الگوریتم Scrypt
برای مطالعه بیشتر میتوانید مقاله تفاوت بیت کوین با اتریوم را نیز مطالعه کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *