ارز دیجیتال, مقاله

فورک ارز دیجیتال

فورک چیست

فورک چیست

فعالان در زمینه ارز دیجیتال بدون شک تا بحال عبارت فورک دادن یک ارز دیجیتال مثلا بیت کوین را شنیده اند. اما این فورک چیست و چه تاثیری بر آینده و سرنوشت یک ارز دیجیتال میگذارد؟ پیامد های منفی آن چیست؟ اغلب افرادی که روی استخراج ارزهایی با الگوریتم پایه کار میکنند ، نوسانات زیادی را مشاهده میکنند که این نوسانات تحت تاثیر پدیده ای به اسم فورک میباشد. برای اینکه بدانید فورک چیست و و چه عامل هایی باعث بوجود آمدن آن میشوند ، با ما همراه باشید.

الگوریتم ارز دیجیتال

بطور کلی االگوریتم های ارز دیجیتال از کد هایی که بوسیله کامپیوتر ایجاد میشوند برای تولید یک ارز دیجیتال خاص استفاده میکنند.اولین نمونه این نوع ارز ها بیت کوین بود که مورد توجه بسیاری افراد در سرتاسر دنیا قرار گرفت . با گذر زمان امروزه تعداد زیادی ارز دیجیتالی پدید آمده که از بین آن ها میتوان به ارز دیجیتال NEWTON و اتریوم اشاره کرد.

امتیاز رمزهای پایه این است که اغلب شبکه ای معادل به معادل است که فاقد هرگونه تمرکز میباشد همین امر باعث کاهش بسیاری از مراحل بانکی و اعتباری میگردد. کلمه ارز رمز پایه در واقع از جایی نشات میگیرد که سکه ها بخش های رمزگذاری از پلتفرمی کلی که بلاک چین نامیده میشود میباشند. این پلتفرم در واقع شامل همه داد و ستدهای بیت کوین میباشد به نحوی که هر کسی میتواند اعتبار هر تراکنش را با pc خود به راحتی مشاهده کند. هر داد و ستدی که صورت میپذیرد حتما باید مشخصه آدرس و امضای دیجتال را دارا باشد تا دارای اعتبار گردد.

فورک چیست

اگر شخصی محلی مناسب برای معادله ریاضی ای که در کد نرم افزاری وجود دارد داشته باشد میتواند صفحه ای تازه به دفتر کل بیفزاید. مثل تمام نرم افزارهای کامپیوتری که نوشته میشوند کدهای نرم افزاری که یک ارز دیجیتال خاص با آن توسعه میابد قابل تغییر توسط تیمی که آن را نوشته میباشد تا بتواند باعث گسترش آن شود.

این تغییرات باید دارای دقت بسیار زیادی باشد تا تغییرات ایجاد شده باعث تغییر اصلی ماهیت سکه اولیه نشود. تمامی نرم افزارهایی که دارای دسترسی به بلاک چین هستند و امکان تغییر در آن را دارا میباشند ، لزوما باید امکان خواندن و نوشتن درست داده را دارا باشند. برای آشنایی بیشتر با کدهای ارز دیجیتال به مطلب الگوریتم ارز های دیجیتال مراجعه کنید.

علل فورک ارز دیجیتال

حال که فهمیدیم فورک چیست ، میخواهیم به بررسی علل آن بپردازیم. درست مانند هر برنامه کامپیوتری دیگری، کدهای مربوط به یک سکه خاص می‌تواند ارتقا یافته یا تغییر پیدا کند تا به رشد آن سکه کمک کند. این تغییرات باید با دقت بسیار بالا انجام شوند و سازگاری سکه‌های جدید با سکه‌های قدیمی حفظ شود. اپلیکیشن‌هایی که به بلاک چین دسترسی داشته و می‌توانند آن را تغییر دهند، باید توانایی خواندن و نوشتن صحیح و پیوسته‌ داده‌ها را داشته باشند. حال که اطلاعات کلی کسب کردیم ، میخواهیم بدانیم ، علت فورک چه میتواند باشد؟ پدید آمدن فورک دو دلیل میتواند داشته باشد .

تصادفی

حالت تصادفی موقعی رخ میدهد که آپدیت شدن کدهای سکه دارای خطا باشد. کاربران نرم افزار های متفاوت ، برای رفع این مشکل میتوانند دو دفتر کل مختلف بسازند یکی ورژن قدیمی و دیگری ورژن بروز شده. در این حالت تیم برنامه نویسی سکه باید در سریع ترین زمان ممکن ایرادهایی که باعث ناسازگاری میشود را حذف و در مورد نحوه ترکیب دو بلاک چین مختلف باهم تصمیم گیرسی کند.

پیامد فورکهارد فروک

هارد فورک موقعی پدید می آید که گروهی که ارز نوشته اند تصمیم به تغییرات اساسی در کدهای نرم افزاری سکه ایجاد کنند که این تغییرات اعمال شده باعث ناسازگاری ورژن قبلی با ورژن جدید میشود. پس توصیه میشود در صورت اعمال تغییرات همه کاربران نرم افزارهای خود را بروز رسانی کنند تا بتوانند استخراج درستی داشته باشند.
در بعضی اوقات فورک سبب بوجود آمدن نگرانی در بین کاربران ارز پایه میگردد. هنگام داشتن دو بلاک چین مختلف ، فقط یکی میتواند درست باشد .پس داد و ستد سکه هایی که در بلاک چین نادرست صورت گرفته از بین خواهند رفت. به عبارتی دیگر موقعی که یک فورک پدید می آید به کاربران گفته میشود تا هنگام رفع کامل آن هیچگونه مبادله ای انجام ندهند.

تاثیر فورک ارز دیجیتال بر مبادلات

وقوع فورک ارز دیجیتال برای شرکت هایی که در مبادلاتشان از ارز دیجیتالی استفاده میکنند میتواند ضررهای سنگینی به همراه داشته باشد.از آن جایی که تعداد زیادی مبادله در هنگام فورک از بین میروند ، عملا افرادی که به طور گسترده از ارز رمز پایه استفاده میکنند در عمل بسیار محدود میشوند.

بجز این موارد ذکر شده فورک سبب بوجود آمدن کاری دشوار برای افرادی که آن ارز خاص را مبادله میکنند میگردد. علتش هم این است که نرم افزار تجهیزات ماینینگ مربوط به آن سکه باید به بروز ترین ورژن آپدیت شود.

افزایش ریسک در از بین رفتن تراکنش ها میتواند تعداد افراد زیادی را از مبادله آن ارز بازدارد. بروز کردن دائمی نرم افزاری باعث بالا رفتن ثبات و پایداری بیشتر میشود.ارزش ارزهای الکترونیکی کاملا به ارزه و تقاضا وابسته است .

پیامدهای فورک ارز دیجیتال

اگر فورک های زیاد و شدید بطور کامل برطرف نگردد و بین دو نسخه متفاوت از یک نوع ارز تفاوت زیادی پدید آید ، متقاضی ها بدلیل فراوانی ارز سراغ ارز دیجیتال دیگری میروند که این باعث میشود ارز اعتبار و ارزش خود را از دست بدهد.

در مجموع میتوان فورک را یک عامل استرس زا برای کاربران سکه مرتبط با آن دانست و باعث بوجود آمدن ریسک در مبادلات آن میگردد. اغلب فعالان با تحلیل ریسک ، شروع به فروختن سکه ها میکنند. اغلب قیمت سکه در هنگام وقوع فورک بشدت کاهش میابد. اگر فورک پدید آمده بعد کدهای سکه را رتقا داده و باعث افزایش پایداری آن شود ، بهترین زمان برای خرید آن سکه میباشد.

نوشته های مرتبط

One thought on “فورک ارز دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *