ارز دیجیتال, مقاله

ارز دیجیتال EOS

ارز دیجیتال EOS

ارز دیجیتال EOS

ارز دیجیتال Eos یک رمزنگاری بلاک چین عمومی است که با هدف تسهیل برنامه های غیر متمرکز کارآمد و مقیاس پذیری توسعه یافته است. سیستم بلاک چین EOS با داشتن ساختاری مشابه اتریوم یک سیستم عامل است که برای ارائه مجموعه ای از خدمات و توابع وابسته آن ایجاد شده است. EOS  در سال 2017 توسط شرکت خصوصی موسوم به block به جهانیان معرفی شد و در ژوئن سال 2018 به عنوان یک نرم افزار منبع باز به بازار عرضه گشت. Eos  با مکانیزم خاصی که دارد قصد دارد به هدفی جاه طلبانه یعنی مقیاس پذیری بیشتر از بیت کوین و اتریم برسد. طبق مقالات منتشر شده EOS به دلیل داشتن تنها 21 گره تولید بلوک میتواند معاملات را هرچه سریع ر انجام دهد. این یعنی که شبکه برای تولید یک بلوک ، فقط باید با 21 گره به توافق برسد ، این تعداد در مقابل میلیون گره در بیت کوین و اتریوم واقعا تعداد ناچیزی است.( جل الخالق دنیا به کجاها رسیده!!!)

  مقایسه بیت کوین و اتریوم

ارز دیجیتال EOS

ویژگی ارز دیجیتال EOS

  • ویژگی اول
معاملات EOS بسیار سریع هستند.تایید هر معامله نیم ثانیه و نهایی کردن هرکدام دو دقیقه طول میکشد.
  • ویژگی دوم
توکن های EOS به دلیل عدم وجود هزینه استخراج به آسانی قابل انتقال هستند.
  • وِیژگی سوم
EOS تنها توکنی در شبکه است که میتواند برای بدست آوردن منابعی که توسعه دهندگان جهت اجرای dapp های خود نیاز ددارند ، استفاده شود. تمام این موارد شامل CPU (قدرت پردازش مورد نیاز  یک dapp) ، NET (پهنای باند یک شبکه ) و RAM ( ذخیره سازی داده ها ) میشود.
  • ویژگی چهارم
توکن ها نقش خیلی مهمی در تصمیم گیری های آینده این ارز دارند. فقط افرادی که توکن های EOS را دارا هستند میتوانند به تولید کننده های بلوک که شبکه را اداره میکنند رای دهند. یکی از تفاوت های اصلی اتریوم با EOS در این است که ، EOS  از تمام زبان های برنامه نویسی Web assemble (   python  ، java ، C++ و….) پشتیبانی میکند و امکان توسعه Dapp ها با هریک از این زبان ها را داراست این در حالی است که اتریوم از زبان برنامه نویسی انحصاری خود بنام Solid استفاده میکند. علاوه بر این مدل اثبات سهام اختصاصی EOS موسوم به DPOS با مدل اختصاصی POS اتریوم کاملا متفاوت است.

EOS چطور کار میکند

کمپانی block عرضه اولیه سکه خود را در ژوئن سال 2018 پس از گذشت یک سال کامل و 350 دوره توزیع (2میلیون توکن در روز) به پایان رساند. Ico  بیش از 4 میلیارد دلار در طول 5 سال از فروختن 1 میلیارد توکن کسب کرده است. 90 در صد توکن ها به شرکت کنندگان ICO و 10 درصد آن به تیم توسعه دهند EOS فروخته شده است. در پایان هر دوره توزیع ، تعداد کل علائم تعیین شده برای آن دوره براساس میزان ETH که در آن شرکت داشتند ، براساس میزان سهم تقسیم شده بین همکاران توزیع شد. جالب است بدانید توکن های EOS در ابتدا با عنوان توکن های ERC-20 توزیع شدند و بعدها به اسم رسمی EOS تغییر نام دادند.

مدل طراحی و امنیت شبکه EOS

EOS برای برقراری امنیت شبکه از مدل اثبات سهام (DPOS) واگذار شده استفاده میکند. DPOS با استفاده از رای گیری در زمان واقعی همراه با یک سیستم شهرت اجتماعی برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی میتواند بلوک بعدی در بلاک چین را ایجاد کند امنیت را بر قرار میکند.

ارز دیجیتال EOS

هر شخص دارنده توکن های EOS بر آنچه در شبکه اتفاق می افتد ، متناسب با تعداد توکن هایی که دارد ، تحت تاثیر قرار میگیرد. در این سیستم روند رای گیری همیشه تا حدی بحث برانگیز بوده است. برای اینکه یک کاربر بتواند رای دهد حداقل باید سه روز توکن های خود را داشته باشد و کسانی که توکن های خود را دارند نمیتوانند آن ها را بفروشند ، و در صورت تغییر قیمت توکن در این مدت ممکن است دچار ضرر و زیان شوند.( شاید هم سود)

سیاست های پولی ارز دیجیتال EOS

مقدار توکن حداکثر( تعداد محدود) برای EOS وجود ندارد. مدل اثبات سهام ازتورم برای برای تامین اعتبار معاملات و پرداخت بلاک کاربران استفاده میکند. در کل نرخ تورم 5 درصد توافق شده که پیش بینی میشود این نرخ همیشگی باشد. این یعنی در پایان ICO ، پس از صدور یک میلیارد توکن ، حداکثر 50 میلیون توکن جدید از آن در سال بعد ایجاد میشود.

فرآیند جابجایی در EOS

مطابق با اطلاعیه منتشر شده ، یک معامله در EOS میتواند با اطمینان 9/99 درصد پس از میانگین 25/0 ثانیه از زمان پخش تایید شود. نرم افزار EOS برای جلوگیری از پخش مجدد یک معامله و همچنین سیگنال دادن به شبکه مبنی بر اینکه کاربر خاصی و سهام آن ها در یک فورک ( فورک ارز دیجیتال ) خاص باشد ، نیاز دارد تا بخشی از هش آخرین بلوک را به یک معامله اختصاص دهد.    

نوشته های مرتبط

One thought on “ارز دیجیتال EOS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *