ارز دیجیتال, بیت کوین, ماینینک, مقاله

کامپیوتر کوانتومی و آینده بلاک چین

محاسبات کوانتومی

محاسبات کوانتومی

هفته گذشته ، گوگل با ارائه یک مقاله علمی جدید مدعی شد عصر جدیدی از محاسبات کوانتومی در راه است که ” برتری کوانتومی را اثبات میکند” با اینکه چنین اتفاقی میتواند آینده انسان را متحول کند ، این نگرانی را نیز بوجود آورده که ممکن است تهدیدی برای بیت کوین باشد. این مقاله اخیرا توسط ناسا آپلود شده است اما خیلی سریع توسط دولت مردان حذف شد. یکی از منابع داخلی گوگل نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد و اظهار داشت که احتمالا این سند قبل بررسی های لازمه بطور اشتباه آپلود شده است. اینکه هرگونه بررسی دقیق تر در زمینه این مقاله تا هنگامی که بررسی های لازمه صورت نگیرد امکان پذیر نیست و ممکن است ماه ها طول بکشد.

خوشبختانه ، مقاله آن قدرها هم سریع حذف نشده . به محض بارگذاری این مقاله ، برخی رسانه ها موفق شدند نگاهی سریع نسبت به آینده محاسبات کوانتومی داشته باشند. چیزی که رسانه هایی که موفق به بررسی مقاله شده بودند ادعا کردند ، تایید میکند گوگل معادله ای چنان پیچیده را محاسبه کرده که حتی قوی ترین ابر کامپیوترها هم از انجام آن ناتوانند . به عبارت دیگر گوگل به برتری کوانتومی دست پیدا کرده است.

آینده محاسبات کوانتومی توانایی کوانتومیبر اساس این اطلاعات ، شخصی موفق شد یک کپی از مقاله پردازنده کوانتومی پیش از حذف آن بردارد . پردازنده کوانتومی sycamore  ، شامل 54 بیت کوانتومی یا Qubits است. Qubits در وحله اول نشانگر ذخیره داده ها میباشد و تا حد زیادی مشابه رقم باینر در محاسبات سنتی میباشد. با وجود این که محاسبات رایانه ای سنتی به خاموش یا روشن محدود میشوند ، محاسبات کوانتومی فقط در ابعاد مکانیک کوانتومی ایجاد میشوند. اگه بحث های فنی را کنار بگذاریم این مخلوق جدید قدرتمند است.

محاسبات کوانتومی تهدیدی برای بیت کوینمحاسبات کوانتومی چنان دست آوردی است که تهدیدی بالقوه برای بیت کوین و سایر آلت کوین ها میباشد. در حال حاضر کلیدهای عمومی تنها محافظان موجود بین وجوه کاربران و تراکنش های مالی هستند. اگر کامپیوترهای کوانتومی موفق به شکستن کد گذاری ها شده و در بورس عرضه شوند ، احتمالا باید پایان بیت کوین را لحظه شماری کنیم.

قسمت بد ماجرا در این است که ، یک میانبر کوانتومی وجود دارد که رمزنگاری کلید عمومی را دور میزند. الگوریتم مربوط به الگوریتم shor ، محاسبه استخراج کلید خصوصی از کلید عمومی است اما شرایط به همین جا ختم نمیشود ، خبر بدتر اینکه شرکت بطور خاص الگوریتم امضای دیجیتال Elliptic Curve (ECDSA) هدف قرار میدهد ، الگوریتمی که در بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده محبوب ، از جمله بیت کوین و اتریوم استفاده میشود.

تهدید اصلی که الگوریتم shor میتواند به همراه داشته باشد توانایی آن در ارائه خروجی بهتر در فناوری های متعارف است.

تهدید کامپیوتر کوانتومی برای بیت کوین

یکی از مهمترین اشکالاتی که بلاک چین را در مبارزه با محاسبات کوانتومی منسوخ میکند این است که به بسیار به عملکردهای ریاضی وابسته است. این موضوع در مقاله ای از Aleksey k.Fedorov  ، Evgeniy O.Kitenko و Alexander I.Lvovsky ، چندین محقق از مرکز تحقیقاتی کوانتوم روسیه اشاره شده بود. در این مقاله محققان تاکید میکنند که چطور عملکردهای یک طرفه ، مانند اعتبار معاملات و ایجاد امضاهای دیجیتالی ، یک بهره برداری ذاتی برای رایانه های کوانتومی ارائه میکند.

یعنی این امکان استفاده معکوس از این توابع را امکان پذیر میکند ، چیزی که با ماینرهای فعلی امکانپذیر نیست ، و باعث میشود شخص بتواند از طریق آن تاریخ معمالت را دستکاری کند.

انعطاف پذیری محاسبات کوانتومیالبته خبرهای خوبی هم هست که شما را ناامید نمیکند. روش های متعددی برای مبارزه با این تهدید کوانتومی وجود دارد. یکی از این روش ها انجام نمیشود مگر با NSA زیرا اگر کسی قرار باشد از معملات شما سو استفاده کند ، آن ها هستند.

توییتی در این باره توسط خبرنگار فناوری بلومبرگ ، ویلیام تورتون ، ناسا قصد دارد یک ارز دیجیتال مقاوم در برابر حملات کوانتومی ایجاد کند. در گزارشی آماده عمده تلاش برای ایجاد یک پروژه رمزنگاری NSA ، در جهت تامین امنیت ایالات متحده در برابر حملات باج افزارهای سایر کشورها است.

در خود صنعت ارزهای دیجیتال نیز توسعه دهندگان برای کاهش تهدید کوانتومی میجنگند. یکی از اقدامات صورت گرفته توسط دیوید چوم که بسیاری از افراد او را با عنوان پدر پول دیجیتال میشناسند صورت گرفته ، که آن چیزی نیست جز ارز دیجیتال مقاوم در برابر حملات کوانتومی به اسم praxis  . به گفته چائوم ، این پروژه برنامه ریزی شده تا در برابر حملاتی مانند مانند الگوریتم shor ، امنیت داشته باشد.

این سیستم بر پایه امضاهای مقاوم به حملات blockchain breaker در مکانیسم و ساختار خود ، ایجاد شده است.

کامپیوتر کوانتومی گوگلتاثیر تدریجی محاسبات کوانتوم بر شبکه بیت کوینصرف نظر از احتمال سو استفاده از بیت کوین ، یک مورد وجود دارد که قبل از حمله الگوریتم shor بر آورده شود.طبق مطالعات مرکز تحقیقات ارز دیجیتال ، یک کامپیوتر کوانتومی حاوی 1500 Qubits به تنهایی میتواند الگوریتم را اجرا کند چیزی که بصورت عادی سال ها برای اجرای آن زمان نیاز است .

اما نباید فراموش کرد که دستگاه کوانتومی ساخت گوگل تنها دارای 54 Qubits است و به نظر نمیرسد به این زودی ها به معیار اشاره شده (1500  (Qubitsبرسد ، اما به بدان معنی نیست که هرگز به این معیار نخواهیم رسید. محققان گوگل اعلام کردند به احتمال زیاد به زودی شاهد ظهور کامپیوتر های کوانتومی با سرعت دو برابر فعلی خواهیم بود ، این یعنی زوال شبکه بلاک چین در آینده.

منبع

https://www.ccn.com/google-quantum-bitcoin
اخیرا تماس های زیادی با تهران ماینر برای میزان در آمد دستکاه ماینر صورت میگیرد ، شما خیلی ساده میتوانید از طریق بخش محاسبه در آمد ماینر سایت تهران ماینر در آمد دستگاه مورد نظر خودتان را محاسبه کنید و حتی در صورت موجود نبودن مدل مورد نظر شما در گزینه ها امکان وارد کردن مشخصات آن بصورت کاملا دستی برای شما امکان پذیر میباشد .

هم چنین خبر خوب برای مشتریان عزیز اینکه بزودی بخش فروشگاه سایت بزودی دوباره فعال میشود و خواهید توانست خرید ماینر را انجام دهید ( به زودی).
 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *