ارز دیجیتال, مقاله

stable coin

ارز دیجیتال پایدار

stable coin | ارز دیجیتال پایدار

ارز دیجیتال پایدار (stable coin) نوعی ارز دیجیتال است که معادل دارایی یک ارزدیگر است. مثل طلا یا دلار. این یک ارز بین المللی است ، ولی به هیچ بانک مرکزی ای وابسته نیست و نوسان بسیار بسیار کمی دارد. این قابلیت باعث میشود که ارز دیجیتال را برای پرداخت های روزانه نیز مورد استفاده قرار دهیم. برای ارزهای پرطرفداری مثل بیت کوین و اتریوم کاملا متداول است که روز ممکن است 10 تا 20 افزایش یا دوباره کاهش یابند. چنین نوساناتی این گونه ارزها را برای استفاده روزانه نامناسب میکند. فرض کنید 5 دلار برای محصولی پرداخت کنید و فردا متوجه شوید آن 4 دلار شده است. تغییرات این چینین قیمت شوکی برای مصرف کننده محسوب میشود. یک ارز دیجیتال بهینه باید 4 ویژگی زیر را داشته باشد :
  • قیمت با ثبات
  • مقیاس پذیری
  • شخصی
  • غیر متمرکز
این صفات اضافی به این ارز ها مفهومی فراتر از سادگی و ظرافت ، نقاطی برای همکاری و قابلیتی برای مبادله میدهند ، اگرچه کلید اصلی پایداری است. پایداری کوتاه مدت برای معمالات و پایداری بلند مدت برای نگهداری اهمیت دارد. چندین پروژه وجود دارد که بر روی چنین قابلیت هایی تمرکز دارد و هرکدام مزایا و معایب خود را دارا میباشد. در ادامه به بررسی چند عدد از مهمترین ارز دیجیتال پایدار یا همان stable coin را بررسی میکنیم

 Tether

Tether  بطور 100 درصد توسط دارایی های ارزی فیات در یک ذخیره حساب پشتیبانی میشود. تبدیل ا واحد Tether تقریبا معادل یک دلار کانادا میشود. ارز دیجیتال پایدار Tether طوری برنامه ریزی شده که همه Tether ها کمتر یا برابر تمام مقداری شود که فیات در بانک نگه داشته است.

مزایای Tether

تقریبا معادل به معادل برای جابجایی از فیات به ارز دیجیتال بصورت یکپارچه و مجتمع است.

معایب Tether

متمرکز ، قابل اعتماد نیست ، غیر قابل حسابرسی

stable coin

MakerDao

یک سازمان غیر متمرکز خود مختار است  و به طور کامل توسط اتریوم پشتیبانی میشود. ارز دیجیتال پایدار آن Dai نامیده میشود و هرکدام آن معادل یک دلار است. ثبات Dai از طریق یک سیستم خود مختار از قراردادهای هوشمند تامین میشود. برای دریافت Dai توکن های خود را به سازنده پلتفرم برای قفل کردن ارسال میکنید.

مزایای Dai

اولین ارز دیجیتال در فضای بلاک چین است که توسط اتریوم پشتیبانی میشود.

معایب Dai

دارای پیچیدگی بسیار بالا و سرعت انتقال پایین است.

ارز دیجیتال dai

Havven

Havven پایداری خود را از یک سیستم یکپارچه پشتیبانی شده از دو سکه تامین میکند. سکه اول همان ارز دیجیتال پایدار stable coin است و Nomins نام دارد. Nomins همانی است که برای مبادلات روزمره از آن استفاده میکنید. توکن هایی که ذخیره میشوند Havven نامیده میشوند. کوچکترین مبادله ای که با Nomins صورت میگیرد به کمپانی باز میگردد. همین حداقل ها بعدا بین نگه دارندگان Havven بعنوان پاداش توزیع میشود تا سیستم بتواند خودش را پشتیبانی کند.

مزایای Havven

انتقال سریع ، کاملا غیر متمرکز و تیم کاری جهت دار.

معایت Havven

این ارز دیجیتال پایدار بسیار جدید است و شاید شما بخواهید تمرکز بیشتری داشته باشد.

Basecoin

Basecoinنیز قیمت خود را روی یک دلار امریکا تعیین کرده . اگرچه رویکرد آن ها اجماع برای قرارداد و بست دادن منابع برای ارزشان است. وقتی کوین آن ها برای کمتر از یک دلار ترید میشود ، سکه ها با اجازه دادن به صاحبان ارز میتوانند اوراق خریداری کنند. سکه های استفاده شده برای خریدن اوراق نابود میشوند. بنابراین منابع کاهش و در نتیجه قیمت افزایش میابد. در بعضی موارد نیز برعکس این عملیات برای گسترش دادن منابع استفاده میشود.

مزایای Basecoin

پشتیبانی شده توسط منابع مالی بزرگ ، توسعه دهندگان Ivy League

معایب Basecoin

نیاز اعتماد به پروتکل مبتی برفرآیند اوراق قرضه جمع بندی برای قرار گرفتن ارزهای دیجیتال در مسیر اصلی خود نیاز است که به ثبات قیمت برسیم . این باعث تشویق کاربران برای انجام معملات روزانه است .    
برای خرید ماینر ، تجهیزات ماینینگ و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه راه اندازی فارم با ما تماس بگیرید. ( با عرض پوزش به طور موقت از ارائه خدمات معذوریم.
     

One thought on “stable coin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *