ارز دیجیتال, مقاله

ویژگی های ارز دیجیتال Stellar

بلاک چین Stellar

بلاک چین Stellar

با جود اینکه بیت کوین در سال گذشته رکوردهای عجیب و غریبی را از خود برجای گذاشت ، ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود داشتند که سود چشمگیری را برای توسعه دهندگان و سرمایه گذاران خود همراه آوردند یکی از آن ها شبکه بلاک چین Stellar بود.

با افزایش قیمت تقریبی 41/9    درصد ، lumen  ( ارز دیجیتال شبکه Stellar ) یکی از مهمترین نقش آفرینان بازار در سال گذشته بود. این ارز امسال عملکرد استرلینگ را ادامه داده است. در بازارهای مشخص ، با کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2018 ، lumen هم با کاهش سود 5/26  درصدی همراه بود اما همچنان از ارزش بازار 7/5 میلیارد دلاری برخوردار است.

در چنین شرایطی بلاک چین Stellar این فرصت را برای سرمایه گذارانی که بدنبال تنوع دادن به سرمایه گذاری خود و فاصله گرفتن از بیت کوین هستند را فراهم میکند. در اینجا مختصرا به بررسی شبکه بلاک چین Stellar و lumen میپردازیم. با تهران ماینر همراه باشید.

 Stellar چیست

Stellar یک شبکه پرداخت منبع باز است که شباهت هایی با ریپل  دارد. اصلی ترین شباهت ( جالب ترین آن) یکی بودن بنیانگذار آن با ریپل ( جید مک کالب ) است.

Stellar نیز مانند ریپل ، یک فناوری پرداخت است که هدف آن پیوند دادن موسسات مالی و کاهش چشمگیر هزینه و زمان مورد نیاز برای نقل و انتقالات مرزی است.

به عبارتی دیگر هر دو در ابتدا از پروتکل هایی مشابه استفاده میکردند.با این حال اینجا شباهت ها به پایان میرسد. یک فورک ( فورک ارز دیجیتال ) در پروتکل Stellar در اوایل سال 2014    با ایجاد پروتکل اجماع ستاره ای (SCP) به پایان رسید.علاوه براین هردو سیستم تفاوت های اساسی دارند.

تفاوت اصلی Ripple با Stellarدر حالی که Ripple (ریپل) یه سیستم بسته است ، Stellar یک سیستم منبع باز است. علاوه بر این هرکدام طرفداران و مشتریان خاص خود را دارند.

ریپل با بانک ها و کنسرسیوم های مستقر بین المللی به منظور اصلاح فناوری مبادلات بین المللی همکاری میکند.

در مقابل Stellar بربازارهای در حال توسعه متمرکز است و موارد بسیاری برای استفاده از فناوری دارد ، از جمله حواله پول و توزیع وام بانکی به غیر بانکی.

Stellar چگونه کار میکندعملکرد کلی Stellar شبیه به بسیاری از فناوری های پرداخت غیر متمرکز است. شبکه بلاک چین Stellar از سرورهای غیر متمرکز استفاده میکند و هر 2 تا 5 ثانیه در بین تمام گره ها بروز میشود . شاید مهمترین تفاوتی که بین Staller و بیت کوین وجود دارد پروتکل اجماع آن است.

پروتکل Stellar برخلاف بیت کوین برای تایید معاملات به کل شبکه ماینرها متکی نیست . در عوض از الگوریتم موافقت نامه فدرال بیزانس (FBA) استفاده میکند ، که پردازش سریع تر معاملات را ممکن میکند. دلیل آن هم این است که از برش های سهمیه ( یا بخشی از شبکه) برای تایید اعتبار و اعتبار یک معامله استفاده میکند.

هر گره یا node در شبکه بلاک چین Stellar مجموعه دیگری از گره های قابل اعتماد را انتخاب میکند. هنگامی که یک معامله توسط گره های موجود در این مجموعه تایید میشود ، آن معامله معتبر است.

این روند کوتاه شده باعث میشود شبکه Stellar عملیات را با سرعت بالایی انجام دهد گفته میشود هر هزار عملیات در این شبکه فقط یک ثانیه زمان میبرد.

مقایسه بیت کوین با اتریوم

ارز دیجیتال Stellarنحوه انتقالات سریع بین مرزی در Stellarدر حال حاضر روند فعلی برای انتقالات بین مرزی فرآیندی پیچیده است . این عملیات به بانک های داخلی نیاز دارد تا حساب های مربوط به حوزه های خارجی را به ارز محلی حفظ کنند.

بانک ها باید در کشور مبدا و مقصد حساب کاربری مشابه داشته باشند. همانطور که متوجه شدید روند نقل و انتقالات بین مرزی از طریق سیستم بانکی و ارزهای فیات عملی طولانی و پیچیده است. علت اش هم این است که اعتبارسنجی همزمان طی  فرآیندی طولانی و دشوار امکان پذیر است ، شبکه بلاک چین Stellar میتواند تاخیرها و پیچیدگی های موجود را کاهش داده و یا ازبین ببرد.

از ارز lumen ، شبکه Stellar میتوان برای تامین نقدینگی و ساده سازی روند استفاده کرد. طبق برخی از گزارش ها ، بانک ها از ارزهای رمزنگاری خود برای آسان کردن چنین نقل و انتقالاتی در آینده استفاده میکنند. براساس گفته های دیوید مازیر ، استاد دانشگاه استنفورد و خالق SCP ، این پروتکل دارای الزامات محاسباتی و مالی متوسط است .

این یعنی حتی به سازمان های غیر انتفاعی با حداقل بودجه فناوری اطلاعات این امکان را میدهد تا از این شبکه برای نقل و انتقالات خود ببهره بگیرند.

 سازمان هایی که از Stellar استفاده میکنند شبکه Stellar با ورود IBM به شراکت در این پروژه از سال 2017  مورد توجه قرار گرفت . براساس این مشارکت پدید آمدن کانال های ارزی چندگانه بین کشورهای حاضر در اقیانوس آرام پیش بینی شده است. این پروژه با هدف اعلام پردازش ، تا 60 درصد کل پرداخت های مرزی در منطقه ، شامل کشورهای استرالیا ، فیجی و تونگا است.

تفاوت بیت کوین با لایت کوین

شبکه Stellar

این باعث میشود تا ارتباطات بین مشاغل کوچک و موسسات بانکی محلی برای تسریع در معاملات تجاری امکان پذیر شود. به عنوان مثال یک کشاورز در ساموآ قادر به برقراری ارتباط با یک خریدار در اندونزی خواهد بود. در سال 2016 ، شرکت مشاوره Delloite نیز همکاری خود را با Stellar برای ایجاد یک برنامه پرداخت اعلام کرد. در کنفرانسی در سال 2017 ، مک کالب تایید کرد که 30 بانک برای استفاده از بلاک چین Stellar برای نقل و انتقالات مرزی ثبت نام کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *